Faik Öztrak yolsulukla ilgili gelişmeleri değerlendirdi: "10 milyon doları beğenmiyorlar"

Faik Öztrak, Başbakan ve hükümet hakkındaki yolsuzluk iddialarının ve hükümetin buna karşı gösterdiği hukuk tanımaz tavrın siyasi belirsizliği artırdığını, bu nedenle yatırımcıların Türkiye'ye para getirmediğini, aksine fırsatını bulan yabancı yatırımcıların da yavaş yavaş ülkeden çıktığını söyledi.

Faik Öztrak, 14-21 Şubat haftasında yabancıların Türkiye'deki finansal varlıklarının 1,6 milyar dolar eridiğini, net portföyünde ise yarım milyar dolarlık azalış görüldüğünü söyledi. Diğer taraftan yapılan faiz artırımına rağmen Merkez Bankası'nın net döviz rezervi son dört yılın en düşük seviyesi olan 32,9 milyar dolara indi. Faizlerin çok fazla yükselmemesi ve borç stokunun yapısının bozulmaması için son dönemde kamu kuruluşlarına daha fazla devlet kağıdı aldırılmaya başlandı.

Faik Öztrak, kamuoyuna yansıyan Başbakan ve oğlu arasındaki görüşmelerin sorulması üzerine de, "TÜİK verilerine göre bu ülkede 41 milyon insan iki günde bir sofrasına bir kap et yemeği koyamıyor, ama bazıları 10 milyon doları beğenmiyor" dedi.

Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak TBMM'de düzenlediği basın toplantısında 17 Aralık'ta başlayan devlet krizinin bir rejim krizine dönüştüğünü, Türkiye’nin HSYK yasasının Çankaya’da onaylanmasıyla 26 Şubat’tan itibaren demokratik hukuk devleti niteliğini yitirdiğini ve bir parti devleti haline geldiğini ifade etti. Faik Öztrak, "AKP hükümeti, Meclis'teki çoğunluğuna dayanarak yargıç güvencesini bitirmiş, yargıyı da kendine bağlayarak Tayyip Erdoğan’ın çok şikayet ettiği güçler ayrılığına nokta koymuştur" dedi.

HSYK değişikliği: Başbakan artık yargı karşısına çıksa bile inandırıcı olmaz
Türkiye'nin hızla hibrit demokrasiden, otoriter bir rejime doğru savrulduğunu kaydeden Faik Öztrak, kamuoyuna yansıyan ses kayıtlarıyla ilgili olarak da "Başbakan, 'Bu kayıtlar montajdır, dublajdır' diye bağırmakta ancak tarafsız bir soruşturmanın önünü açmamaktadır. Son HSYK değişikliğinden sonra bunu yapsa da, yargıç güvencesinin bitirildiği bir ortamda artık inandırıcı olmayacaktır” değerlendirmesinde bulundu. Başbakan'ın "neden oğluyla kriptolu telefonla görüştüğü", "oğluna gizli bir devlet görevi mi verdiği", "oğlunun elinde kriptolu telefon mu olduğu" gibi soruların yanıtını henüz vermediğini kaydeden  Faik Öztrak, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın Başbakan'ın oğlu hakkında dinleme kararı bulunmadığına yönelik açıklamasını da değerlendirerek şunları söyledi:

Kamu görevlileri fedailiğe soyunmasın
"Bu açıklamayla soruşturma dosyasındaki dinlemeler hukuken değersiz hale getirilmek isteniyor. Delillerin karartılması şüphesini uyandıran ikinci uygulama daha da vahim. 15 Aralık'tan sonra yapılan dinlemeler ve fiziki takibe ilişkin kayıtların imha edilmesine karar verilmiş. Bu, doğrudan 17-18 Aralık tarihlerinde başbakan ile oğlu arasında gerçekleşen ses kayıtlarının imha edilmesi anlamına gelmektedir. Bu ses kayıtları Başbakan'ın söylediği gibi montaj, dublaj veya hukuksuz ise yok etmek için bu telaş niye? Ben tüm kamu görevlilerini uyarıyorum. Hiç bir kamu görevlisi onun veya bunun fedailiğine soyunmasın. Herkes Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin memuru gibi davransın. Aksi takdirde üzülen kendileri olur.

Bu hükümet için yolun sonu geldi
Demokrasiyi sadece sandık zanneden; hukukun üstünlüğünü, kuvvetler ayrımını, hükümetin hesap verme zorunluluğunu yok sayan bu malul anlayış meşruiyetini yitirmiştir. Artık bu Başbakan ve hükümet siyaseten de topal ördektir. Bu hükümet için yolun sonu gelmiştir."

ABD'nin raporu yabancı yatırımcının ilgisini çekecektir
ABD Dışişleri Bakanlığının dün açıkladığı insan hakları raporunda 17 Aralık sürecinde yaşananları ve hukukun üstünlüğünü bitirmeye yönelik adımların "skandal" olarak değerlendirildiğini, Türkiye'ye ilişkin bölümde yolsuzluk kelimesinin 18 kez kullanıldığını anımsatan Faik Öztrak, "Önümüzdeki bir yılda dünya piyasalarında ayda 20 milyar dolar çekmek zorunda olan Türkiye ile ilgili bu rapor yabancı yatırımcıların hemen dikkatini çekecektir" diye konuştu.

Bir haftada yarım milyar dolar kaçtı. Devamı da gelir
Merkez Bankası verilerine göre 14 Şubat -21 Şubat arasında yabancıların Türkiye'deki finansal varlıklarının 1,6 milyar dolar azaldığını, bu 1 haftalık sürede Türkiye’ye sıcak para gelmediğini, aksine çıkışların yaşandığını belirten Faik Öztrak, "Yabancıların portföyünü fiyat ve kur hareketlerinden arındırınca bir haftada net 554 milyon dolarlık çıkış olduğu anlaşılıyor. Muhtemeldir ki içinde bulunduğumuz haftada da yabancı çıkışı devam etti" tespitinde bulundu. Faik Öztrak, siyasi belirsizlik arttıkça, hükümet hukuk devletini bitirdikçe dışarıdan Türkiye'ye para gelmediğini, fırsatını bulan yabancının da yavaş yavaş çıktığını söyledi.

Merkez Bankasını'nın net döviz rezervi dibi gördü: 32,9 milyar dolar
Merkez Bankası'nın faiz artırımına rağmen ne kurdaki dalgalanmanın durdurulabildiğini, ne de net döviz rezervinde artış görüldüğüne dikkat çeken Faik Öztrak, "26 Şubat itibariyle Merkez Bankası net döviz pozisyonu son dört yılın en düşük seviyesi olan 32,9 milyar dolara indi" dedi.

Faizi tutmak için kamu kuruluşlarına devlet kağıdı aldırılıyor
Faik Öztrak, Hazine'nin 24-25 Şubat tarihlerinde yaptığı 5 ihalede teklifin yüzde 80'inin "değişken faizli veya TÜFE’ye endeksli" hazine kağıtlarına geldiğini, bunun artık piyasaların enflasyon ve faiz risklerini taşımak istemediğinin göstergesi olduğunu belirtti. 25 Şubat tarihinde sabit faizli referans kağıdın faizinin yüzde 11,18'le 2009 ortasından bu yana ihalelerde görülen en yüksek seviyeye ulaştığını vurgulayan Faik Öztrak, "Bilindiği gibi kamu kuruluşları rekabetçi olmayan biçimde teklif vererek Hazine kağıtlarını alabilirler. Faizlerin çok fazla yükselmemesi ya da borç stokunun yapısının bozulmaması için son dönemde giderek kamu kuruluşlarına daha fazla devlet kağıdı aldırılıyor. Tüm bunlar Türkiye dönük risk algısının artmasının ekonomiye önce bütçeden başlamak üzere ciddi bir bedeli olacağını gösteriyor. Bu maliyeti ilkin Hazine, daha sonra millet öder" ifadelerini kullandı.

Ekonomide güven bozuluyor
Son yayınlanan verilerin ekonomide güven, beklenti ve yatırım iştahında hızlı bir bozulma yaşandığını gösterdiğini söyleyen Faik Öztrak, imalat sanayi kapasite kullanım oranında, reel kesim güven endeksinde, tüketici güven endeksinde görülen düşüşlerin hem üreticinin hem  de tüketicinin moralinin bozuk olduğunu gösterdiğini kaydetti ve "Bütün bunlar 2014'de büyümenin oldukça zayıf kalacağı beklentisini güçlendiriyor" diye konuştu.

Alarm zilleri: Düşük büyüme işsizliği patlatacak
Türkiye'nin bu yıl düşük büyüme ve yüksek enflasyon ile karşı karşıya kalacağını, bunun da işsizliği yeniden çift haneli rakamlara taşıyacağını söyleyen Faik Öztrak, "Bunlar, hükümetin istikrar söylemine kanarak son yıllarda hızla borçlanan vatandaşlarımız için hiç de iyi haberler değil" diye konuştu.

10 bin dolar tuzağındayız
Türkiye'de vatandaşların gelirinin son üç yıldır 10 bin dolar tuzağına takılıp kaldığına dikkat çeken Faik Öztrak, bu tuzaktan çıkmak için ilkin kaybolan güven ve istikrar algısının yeniden yerine konması gerektiğini ama hükümetin güven ve istikrarı bozmak için elinden geleni yaptığını belirtti. Hükümetin hukuku tepeleyerek yatırımcıda malının artık hukukun güvencesinde olmadığı izlenimini yarattığını ifade eden Faik Öztrak, "Başbakan sert ve ayrıştırıcı söylemleriyle, tüketicinin piyasalardaki dalgalanmalarla zaten kararan ufkunu, zindana çeviriyor" dedi.

Bin sandıkla aklanamazlar
Hükümetin ekonomide alınması gereken tedbirleri almak yerine rüşvet ve yolsuzluk soruşturmasını kapatmak için uğraştığını belirten Faik Öztrak, "Meşruiyetini yitirmiş, yolsuzluk ve rüşvete iddialarından kurtulmak için sürekli anayasa suçu işleyen bir iktidarı bir değil, bin sandık gelse aklayamaz" diye konuştu.

AKP'ye verilen her oy yolsuzlukların aklanması için kullanılacak
Önümüzdeki seçimlerde AKP'ye verilen her oyun ayakkabı kutularından çıkan milyonlarca doların, bakan çocuklarının evlerinde kasalardan taşan trilyonların ve para sayma makinalarının aklanması için bu hükümet tarafından kullanılacağını vurgulayan Faik Öztrak, "Bu seçimde milletimiz sandık yoluyla bu iktidarı değiştireceğinin işaretini verirse; istikrar da gelecektir, millet borcun altında ezilmekten de kurtulacaktır" dedi.

Türk halkı alternatifsiz değil
Faik Öztrak, yerel yönetim seçimleriyle mevcut iktidardan kurtulmanın kapısının açılması gerektiğini, Türk halkı hiç bir zaman umutsuz ve alternatifsiz olmadığını belirterek şunları söyledi:
"Cumhuriyet Halk Partisi bu ülkeyi çok daha iyi yönetecek, istikrar içinde hızlı büyümesini sağlayacak, milleti orta gelir tuzağından çıkaracak, vatandaşın rahatça borçlanıp, borcunu rahatça ödemesini sağlayacak şekilde gelirini artıracak, milletin birlik, varlık ve özgürlük içinde yaşamasını temin edecek kadrolara sahiptir."

Usulsüz dinleme iddiasıyla rüşvetin üstü örtülemez
Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Faik Öztrak, CHP'nin yasadışı dinlemeler konusunda sessiz kaldığı eleştirileriyle ilgili olarak, "Yasadışı dinlemelerle ilgili açıklamalarımız da oluyor. Ama Türkiye’de pek çok olay yan yana geliyor. Bunların her biri bir suç. Yolsuzluk, rüşvet iddialarının terörizmin finansmanıyla bağlantılı olup olmadığıyla ilgili dışarıda raporlar çıkmaya başladı. Usulsüz dinlemelerin 10 binleri aştığı söyleniyor. Özel hayatın gizliliği kalmadı. Bunların incelenmesi gerekir. Biri diğerinin üzerini örtmek için gerekçe olamaz" dedi.

41 milyon insan et yiyemezken, bunlar 10 milyon doları beğenmiyor
Faik Öztrak, Başbakan'ın oğluyla yaptığı bir görüşmeye ilişkin ses kaydında, Başbakan'ın 10 milyon dolarlık rüşveti yetersiz görüldüğünün hatırlatılması üzerine de, "Eğer bu iddialar doğruysa hükümet bitmiştir. Montaj deniyor, ama önemli otoriteler, 'Arka arkaya eklenmeler vardır ama değişik bölümlerin eklenmesi şeklindedir, konuşmanın tamamında bir montaj yoktur' diyor. Buradaki sıkıntı, çağdaş ülkelerde böyle bir olay olduğunda işlemesi gereken prosedürün işlememesidir. Burada konuşulan paralar çok büyük paralar. TÜİK verilerine göre bu ülkede 41 milyon insan iki günde bir sofrasına bir kap et yemeği koyamıyor, ama bazıları 10 milyon doları beğenmiyor" değerlendirmesinde bulundu.

Yapılan düzenlemeler yatırımcıyı korkutuyor
Faik Öztrak, HSYK düzenlemesinin 17 Aralık'tan sonra yapılan yasal düzenlemelerin yerli ve yabancı yatırımcıyı korkuttuğunu, yapılan düzenlemelerle hukukun üstünlüğünün ve mülkiyet hakkının güvencesinin ortadan kaldırıldığını belirterek, "Bağımsız mahkemeler görevlerini bağımsız olarak yerine getirme imkanında yapılan HSYK düzenlemesiyle mahrum kılınmıştır" dedi.

    Cuma, 28 Şubat 2014 15:38

Bağlantılı Konular