Bülent Tezcan, delillerin imha edilmesine tepki gösterdi

Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, 25 Aralık soruşturmasına sonradan atanan savcıların, 15 Aralık'tan sonra toplanan delillerin imha edilmesine yönelik çalışmalarına tepki gösterdi.

Bülent Tezcan yaptığı yazılı açıklamada şu ifadeleri kaydetti:

“17 Aralık yolsuzluk soruşturmasında, savcılık telefon dinleme kayıtlarını imha etmeye çalışmaktadır.
 Bu suçtur, açıkça yolsuzluğun delillerini yok etmektir. Başbakan'la oğlunun, 17 Aralık konuşmaları ayan beyan ortadır. Paraları kaçırmak için kılıktan kılığa girdikleri görülmektedir. Savcılık, 15 Aralık'tan sonraki dinleme kayıtlarını imha ederek Başbakana ait suç delillerini yok etmek istemektedir. Bir soruşturmada teknik izleme ve dinleme sonucunda tesadüfen elde edilen yeni bir delil söz konusu olursa o delil yok edilmez tersine bununla ilgili yeni bir soruşturma başlatılır.

Soruşturma kapsamındaki dinleme kayıtları da ancak takipsizlik kararı veya hakim kararı olması halinde imha edilebilir. CMK 137. ve 138. maddelerine açıkça aykırı olan bu uygulamayı yapan savcılar ve kamu görevlileri açıkça Türk Ceza Kanunu'nun 281.maddesinde düzenlenen delilleri yok etme suçunu işlemiş olurlar. Onlara sesleniyorum sakın böyle bir girişimde bulunmasılar. Aksi halde haklarında suç duyurusunda bulunacağız. Sonuna kadar takipçisi olacağız."

    Cuma, 28 Şubat 2014 13:15

Bağlantılı Konular