Erdal Aksünger, kriptolu telefonların nasıl çalıştığını anlattı

İzmir Milletvekili Erdal Aksünger, montaj olduğu belirtilen ses kaydı iddialarına ilişkin, "Bu işin yasal çerçevede halledilmesi için güvenilir bir yargıya ihtiyaç var" dedi.

Erdal  Aksünger, İzmir Milletvekili Rıza Türmen ile birlikte Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, kriptolu telefonların nasıl çalıştığını anlattı. Erdal  Aksünger, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın grup toplantısındaki konuşmasına dikkati çekerek, "TÜBİTAK tarafından yapılan kriptolu telefonlardan bahsettiğini ima ederek söyledi ki bence onlar kullanılmıyordu. Ben öyle düşünüyorum. Diyelim ki kullanılıyor. Devletin en üst icra makamında ya da yürütmenin başındaki insanın kullandığı kriptolu bir telefon ise ve karşı taraftaki herhangi birinde bir kriptolu telefon yoksa bu iletişim kriptolu olarak gerçekleşmez. Yani iki tarafın da kriptolu telefona ihtiyacı vardır. İkisi de kriptolu olursa, bir defa Başbakan'ın oğlunda devlet kademesinin kullanması gereken kriptolu telefonun ne işi var. Bunu bir defa sormak lazım" dedi.

Toplantıda iki tane kriptolu telefon gösteren Erdal Aksünger, şunları söyledi: "Bu iki telefonun da aynı kod kaynak yapısına, aynı şifreye sahip olması gerekir ki birbiriyle haberleşebilsinler. Bunun birbiriyle konuşması, şifrelenmesi için sadece ikisinde olan bir yazılıma ihtiyacı vardır. Ama siz bunu Türkiye'ye getirdiğiniz, gümrükten geçirdiğiniz anda içeride bunu konuşmaya açabilmeniz için bu kripto kodlarını BTK’ya vermek zorundasınız. Çünkü yasal şartlar altında ola ki bu kriptoları kullanan insanlar yasal olmayan bir şeye bulaştığı zaman onların yasal, mahkemelerin verdiği kararlar çerçevesinde dinlenmesi için bu kaynak şifre kodlarının BTK'da olma ihtiyacı vardır. O da bunu TİB'e verir. TİB de sizi ola ki bir şeye bulaşmışsanız, bu iki telefonun birbiriyle konuşmalarında sizi dinler."

Erdal Aksünger, "Öyle yasadışı falan dinleme olmadığı çok net anlaşılıyor. Tapelere dikkat ettiyseniz tapelerde bir ID numaraları var. Bu işin yasal çerçevede halledilmesi için güvenilir bir yargıya ihtiyaç var. Bugün bu Meclis çatısı altında bir soruşturma komisyonunun kurulmasına ihtiyaç var" dedi.

TÜBİTAK'taki görevden almalara da değinen Erdal Aksünger, "Adamlar cemaatçi midir, değil midir bilmem ama bildiğim bir şey var. Her yerde yapılan operasyonlar kendinden olan kişileri oraya koyma operasyonlarıdır" iddiasında bulundu.

    Perşembe, 27 Şubat 2014 12:02

Bağlantılı Konular