"Cumhurbaşkanı kaçak güreşmekten vazgeçmeli, anayasal sorumluluklarını yerine getirmelidir"

Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, AKP'nin TBMM'den geçirdiği ve Cumhurbaşkanı'nın onayladığı HSYK yasasının kendi alanında dünyadaki en anti-demokratik yasa olduğunu belirterek, "Türkiye fiili olarak altına imza attığı uluslararası hukuk düzenini yok saymıştır" dedi.


Sezgin Tanrıkulu'nun açıklamaları şöyle: "Yeni HSYK, AKP'nin hakimleri ve savcıları; yani yargı erkini esir aldığı anlamını taşımaktadır. Bütün bu düzenlemelerin amacı yolsuzluk düzenini korumaktır. Bütün bu düzenlemelerin amacı, yaptıkları hak ihlalleri nedeniyle yargı önüne çıkmaktan kurtulmaktır.

Cumhurbaşkanı bu yasayı da onaylayarak, bir kez daha anayasal sorumluluklarını Anayasa Mahkemesi'ne havale etmiştir. Anayasa Mahkemesi'nin olası iptal kararına kadar oluşacak bütün hukuka aykırılıkların siyasi paydaşı olmuştur.  Aynı Cumhurbaşkanı belli çekincelerin Anayasa Mahkemesi'nce değerlendirilmesi gerektiğini belirterek, sorumluluktan kaçmaktadır. Cumhurbaşkanı kendi sorumluluğundan ziyade, siyasi geleceğini düşünmektedir. Partimizin Anayasa Mahkemesi'ne başvuruda bulunacağını ima ederek bize yol göstermeye çalışmaktadır. Cumhurbaşkanı kaçak güreşmekten vazgeçmeli, anayasal sorumluluklarını yerine getirmelidir. Cumhurbaşkanı güçler ayrılığının korunmasından sorumludur. Güçler ayrılığı yok edilirken bu uygulamalara onay vermesi kabul edilemez.

HSYK'ya benzer bir yasa 27 Mayıs döneminde Danıştay için çıkarılmış ve Danıştay üyelerinin görevlerine yasa ile son verilmişti. Onun adı darbe dönemi yasası ise HSYK yasası ile 1000 kişinin görevine son verilmesinin adı nedir?
AKP istediği düzenlemeyi yapabilir; ama bu onları gittikleri yoldan kurtarmayacaktır. Kıyamet kopmadığı sürece AKP bütün bu insan hak ve özgürlük ihlallerinin hesabını yargı önünde verecektir."

    Perşembe, 27 Şubat 2014 11:39

Bağlantılı Konular