Sezgin Tanrıkulu, Başbakan'ın ses kayıtlarının montaj iddiasına ilişkin soru önergesi verdi.

Sezgin Tanrıkulu Bülent Arınç'a sordu: "Başbakan telefon konuşmalarının "montaj" olduğunu ifade ederken, telefon görüşmelerini yapmadığını mı iddia etmektedir?"

Sezgin Tanrıkulu'nun Başbakan'ın ses kayıtlarına ilişkin montaj iddiasına dair soru önergesi şöyle;

"Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na
Aşağıdaki sorularımın Başbakan Yardımcısı Sayın Bülent Arınç tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

Dr. M. Sezgin Tanrıkulu
İstanbul Milletvekili

Başbakan'ın 25 Şubat 2014 tarihinde T.B.M.M'de AKP Grup Toplantısında yaptığı konuşmada, 24 Şubat 2014 tarihinde internet ortamına düşen ve yayınlanan 17 Aralık 2013 tarihinde Başbakan ve oğlu arasında gerçekleştiği iddia edilen telefon konuşmalarını kastederek' "Dün akşam saatlerinde kendilerinin kurguladıkları bir "piyes"i  servis ettiler. Ben haftalardır çağrıda bulunuyorum; eteğinizde ne varsa dökün diyorum, ama bunlar alçakça montajlarla karalıyorlar. Uydurmanın da bir ahlakı var.1 hafta 10 gün içerisinde onların karşıtlarını biz de bu teknolojileri kullanarak biz de sizlere izleteceğiz"  ifadelerini kullanmıştır.

"Bu bağlamda;
1- Başbakan yayınlanan telefon konuşmalarının "Montaj" olduğunu ifade ederken, söz konusu telefon görüşmelerini yapmadığını mı iddia etmektedir?
2- Başbakan'ın 25 Şubat 2014 tarihinde Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunduğu iddiaları doğru mudur?
3- CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun "TİB kayıtlarını yayınla kiminle konuştuğunu görelim" açıklamasının ardından TİB Kayıtları kamuoyuna açıklanacak mıdır?
4- CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun 24 Şubat 2014 tarihinde internet ortamına düşen ve yayınlanan Başbakan ile oğlu arasında geçen telefon konuşmalarının "Ağrı Dağı kadar Erciyes Dağı gerçek olduğu" açıklamasının ardından, Başbakan bir basın toplantısı düzenleyerek kamuoyuna "Bu konuşmaların, ses kaydının kesinlikle kendisine ait olmadığını ve söz konusu telefon görüşmelerini kesinlikle yapmadığını" açıklayacak mıdır?
5- Başbakan, "Biz de bu teknolojileri kullanarak biz de sizlere izleteceğiz." derken önümüzdeki günlerde özellikle CHP'yi hedef alacak sahte telefon kasetleri hazırlatılacağını mı ifade etmektedir?
6- Türkiye Cumhuriyeti’nin Başbakanı olarak "Biz de bu teknolojileri kullanarak biz de sizlere izleteceğiz." ifadesinin kullanılması etik midir?"

    Çarşamba, 26 Şubat 2014 10:40

Bağlantılı Konular