Muharrem İnce: "Alo Cemil hattı kuruldu"

CHP'li vekiller, Kemal Kılıçdaroğlu'nun grup toplantısı konuşmasının sansüre uğramasına tepki gösterdi.

Kemal Kılıçdaroğlu'nun grup toplantısında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile oğlu Bilal Erdoğan'a ait olduğu iddia edilen ses kayıklarını dinlettiği sırada TBMM TV yayını kesti. Buna partililer tepki gösterdi ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin ve CHP Grup başkanvekili Muharrem İnce, TBMM TV'yi ve TBMM Başkanı Cemil Çiçek'i tepkilerini dile getirmek için ziyaret etti.


Çıkışta, CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin ve CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, "Önce Meclis tv'ye ardından da Meclis Başkanı'na gittik. Meclis Başkanı'nı konuşmalarından anladık ki talimatı veren Meclis Başkanı'nın kendisi. Yani 'Alo Fatih' hattından sonra 'Alo Cemil hattı' kurulmuştur Türkiye'de. 'Alo Abdullah' hattı, 'Alo Cemil' hattı Türkiye'de geçerlidir artık. İnternette 2 milyon kez izlenmiş bir görüntüyü, ana muhalefet partisinin genel başkanı konuşurken sansürlemek, yasaklamak kimseni haddi değildir.

Hayatımızın her alanına yasaklar geliyor. Tribün, internet ve meclis tv'ye yasaklar geliyor. Bugünde başbakanın büyük ihtimalle 'Alo Cemil' hattnı kullandığını tahmin ediyoruz. Bunlar derebeyi olmuşlar bu memleketin başına. Çalmaya utanmıyorlar ama yayınlamaya utanıyorlar. Son söyleyeceğimiz meclis başkanınadır. Ey meclis başkanı. Sen yasamanın başısın. Recep Tayyip Erdoğan'ın ortağımısın, yasamanın başımısın. Eğer sen bu sansürlemenin başıysan, milleten bunları gizlemek istiyorsan. Talimatla hareket ediyorsan sende trenin ortağısındır. Türkiye'nin geldiği bu nokta gerçekten vahimdir. O sırada telefon geldiğini tahmin ediyoruz. Önceden hazırlıkta yapmış olabilirler. Ama geldiğimiz nokta şu ki, bu görüntüler devam edecek. Türkiye'nin üzerine, milletimizin üzerine, muhalefetin üzerine baskılar devam edecektir. Medyaya sesleniyorum, yapmayın sizde suça ortak olmayın"
dedi.

Meclis Başkanı Cemil Çiçek'in yayın kesilmesiyle ilgili ne cevap verdi sorusuna Muharrem İnce, "RTÜK'le ilgili yasanın 8'nci maddesini gerekçe gösteriyor" diye cevapladı.

CHP Genel Başkanı Yardımcısı Gürsel Tekin ise, şunları söyledi: "Maalesef yasama, yürütme ve yargının çöktüğü bir dönemdeyiz. Milletin sesi kesilmiştir bugün. Bugün sayın Kılıçdaroğlu'nun grup toplantısındaki konuşması değil, 76 milyon yurtaşımızın vergileriyle yayın yapan milletin sesi kesilmiştir. Milletin sesini kesen siyasetçilerin bu parlamentoda bir daha siyaset yapma olanakları olmayacaktır. Aslında 1 gün öne Cumhuriyet Halk Partisi grup toplantısında sayın genel başkanımızın ilan etmiş olduğu tapeleri yayınlayacağı telaşıyla sayın meclis başkanı ve rahatsız olanlar alt yapıları yapmışlardır. Ne yaparlarsa yapsınlar biz milletin sesi olarak yayınlar kesilmiş olsa da sokaklarda millete bu yolsuzlukları hırsızlıkları anlatmaya devam edeceğiz. Önümüzdeki günlerde de sayın genel başkanımız önemli belgeleri ve bilgileri sizinle paylaşacaktır."

Haber: DHA

    Salı, 25 Şubat 2014 17:00

Bağlantılı Konular