"Cezaevlerinde bulunan kişilerin özgürlüğüne kavuşması, toplumun genel beklentisi oldu"

İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e, "Önüne gelecek yargı paketiyle ilgili, toplum vicdanında kabul görmeyen davalar nedeniyle hapisteki insanların özgürlüğüne kavuşması için bir düzenleme yapılmasını istemeli" çağrısında bulundu.

İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, toplumun, cezaevlerinde bulunan kişilerin özgürlüğüne kavuşması hususunda bir beklentisi olduğunu söyledi. Mustafa Balbay, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, son dönemdeki yasalarla başkanlık sistemi oluşturulmaya çalışıldığını söyledi.

5. Yargı Paketi'ni, matruşkaya benzeten Mustafa Balbay, yargı paketlerinde özgürlükler gelmediğinde, hep bir sonrakinde geleceğinin söylediğini kaydetti. Balbay, yargı paketinin neleri kapsamadığı, hangi davaların bunun dışında olduğunun belirtildiğini ancak daha sonra "demokratikleşti" denildiğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e çağrıda bulunmak istediğini dile getiren Mustafa Balbay, "Son dönemde Cumhurbaşkanı'na pek çok kesim çağrıda bulunuyor. Görünen o ki Çankaya'nın gülü hükümete, dikeni de topluma değmiş durumda. Cumhurbaşkanı, önüne gelecek yargı paketiyle ilgili, özgürlükleri muallak bırakan, toplum vicdanında kabul görmeyen davalar nedeniyle hapisteki insanların, davaların seyri bir yana, en azından özgürlüğüne kavuşması için bir düzenleme yapılmasını istemeli. Bu düzenleme yapıldıktan sonra yasaları onaylamalı. Demokratikleşme paketleri ölüye makyaj yapmaktır. Şu anda ölüye 5. makyaj yapılmıştır" diye konuştu.

Son bir hafta içinde hukukun, adeta karşılıklı delil üretmek için kullanıldığı bir ortamda, tartışmalı delillerle açılan davalarla cezaevinde kalanların bir gün bile içeride olmaması gerektiğini ifade eden Mustafa Balbay, "Cezaevlerinde bulunan kişilerin özgürlüğüne kavuşması, toplumun genel beklentisi oldu" dedi.

Fatih Hilmioğlu ve Engin Alan'ı bugünkü ziyaretinde, telefon dinlemelerini konuştuklarını anlatan Mustafa Balbay, Engin Alan'ın, "Biz çarmıha gerilirken neredeydiniz?" değerlendirmesinde bulunduğunu söyledi.

Mustafa Balbay, Fatih Hilmioğlu'nun, 6 aylığına özgür olduğunu, 6 ay sonra adli tıp raporu ile iyileştiği tespit edilirse yeniden cezaevine gireceğini anımsatarak, "İyileşirse kendisini cezavi, kötüleşirse azrail bekliyor. Hukuk, bir bilim adamını cezaevi ile azrail arasında 6 aylık bir tünele sokmuştur" dedi.

    Salı, 25 Şubat 2014 16:33

Bağlantılı Konular