İzmir Milletvekili Mustafa Balbay'dan Engin Alan'a ziyaret

İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, Balyoz Planı davasında aldığı 18 yıl hapis cezası onanan MHP Milletvekili emekli Korgeneral Engin Alan'ı Sincan Ceza İnfaz Kurumu'nda ziyaret etti.


Ziyaret sonrası açıklamada bulunan Mustafa Balbay, bugün "özgürlüğünün 77. günü" olduğunu söyledi.

Cezaevinden çıktığı ilk günlerden beri "meclistaş"ı olan Engin Alan'ı ziyaret etmek istediğini belirten Mustafa Balbay, "Bu çerçevede ziyaret ettim. Moralini çok yüksek buldum ama olup bitenleri çok kaygıyla izlediğini gördüm. Özellikle dün yaşananlar diyelim. Dünkü dinlemeler, başbakanın olduğu iddia edilen ses kayıtları… Onları da dikkatle izlediğini gördüm" dedi.

Mustafa Balbay, sözlerini şöyle sürdürdü: "Ben de kendisini bir an önce Meclis'te görmeyi dilediğimi söyledim. Kendisi 'aynı statüde olmamıza rağmen Sayın Sabahat Tuncel şu an görevinde, bense demir parmaklıklar arasındayım. Arada bir kendisini televizyonda izledikçe bu tabloda defalarca gözümün önüne geliyor' dedi. Türkiye'deki hukuki sürece ilişkin, yakın süreçte özgürlüklerden yana olmayacak bir tablo gördüğünü söyledi. Ama 2014 yılının da çok gerilimli, başladığı gibi bitmeyecek bir yıl olarak gördüğünü de söyledi."

Bundan sonraki görüşmeyi dışarda yapmayı dilediklerini anlatan Mustafa Balbay, "Ama Engin Alan gibi insanlar, Türkiye'de nefes alıp veren insanlar. Her şeyin önüne, bütün tehlikelerin önüne 'bölünme' tehlikesini koyuyor Engin Alan" diye konuştu.

Mustafa Balbay, Engin Alan'ın partili partisiz ayırmaksızın herkese selamlarını gönderdiğini de belirtti.

Türkiye’de "hukuk dışı yöntemlerle, hatta hukuk kullanılarak insanların mağdur edildiğinin" artık apaçık ortada olduğunu savunan Mustafa Balbay, Balyoz davasından hüküm giyen emekli Albay Ahmet Zeki Üçok'u da ziyaret ettiğini söyledi.

İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, şunları kaydetti:  "Bunun Türkiye'de herkesi etkileyebileceği de görüldü. İçerde yatan insanlar, onların özgürlük beklediğini unutmamak gerekiyor. Bir insanın hayatından bir gününün bile çalmanın çok önemli olduğunu düşünmek gerekiyor. Bu anlamda da Meclis'teki çalışmalarından çok umutlu değiller. Ama Anayasa Mahkemesinin bu süreçte belirleyici bir rol oynayacağı düşüncesindeler."

Mustafa Balbay, İstanbul Milletvekili Oktay Ekşi ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba'nın da Engin Alan'ı ziyaret ettiklerini bildirdi.
Mustafa Balbay, cezaevi dışında bekleyen hükümlü ve tutuklu yakınlarıyla da bir süre sohbet etti.

    Salı, 25 Şubat 2014 15:02

Bağlantılı Konular