"Türkiye'nin halkın özgürce sandığa gidebildiği bir ortama ihtiyacı var."

Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, İzmir'in Urla ilçesinde dün gerçekleşen saldırı üzerine bir yazılı açıklama yaptı.

Sezgin Tanrıkulu'nun yazılı açıklaması şöyle:

"Yerel seçimler öncesinde siyaset kurumunda yaşanan gerilimin topluma negatif yansımalarının daha da arttığını görmekteyiz. Ne yazık ki bu yansımalar her zaman demokratik olgunlukla gerçekleşmemekte ve zaman zaman ayrımcı, şiddet yanlısı, ırkçı eğilimler de ortaya çıkmaktadır. Dün İzmir'in Urla İlçesi'nde gerçekleşen saldırı tek kelimeyle faşizandır ve hiçbir biçimde kabul edilemez. Hiç kimse, aynı görüşü paylaşmadığı bir başka siyasi partinin faaliyetlerini zorla, şiddetle, baskıyla, linç girişimleriyle engelleme hakkına sahip değildir, olamaz.
Benzer bir biçimde İstanbul'da, Hrant Dink'e hakaret eden ve onun katilini öven pankartı Agos Gazetesi'nin önünde taşıyan gruba da müsamaha edilemez! Milyonlarca insanın kalbinde derin bir sızı yaratmış olan Hrant Dink cinayetini alkışlayan, katili öven bir grubun yürüyüş yapmasına izin verilmesi de ayrı bir problemdir. Barış, demokrasi, özgürlük, temel insan hakları talep edenlerin en küçük etkinliğine dahi zorbalıkla müdahale eden kolluk güçlerinin, tehditkâr ve cinayet övücü bir gruba göz yummasını anlamlı buluyoruz.
Diğer yandan, Van'da yine seçim çalışmaları dolayısıyla yaşanan gerilim ve arkasından gerçekleşen şiddet olayı da hiçbir biçimde kabul edilemez.
Türkiye'nin daha fazla kutuplaşmaya değil, demokratik ilkeler etrafında yürütülecek seçim kampanyasıyla halkın özgürce sandığa gidebildiği bir ortama ihtiyacı var. Bu ortama hiç kimsenin, hiçbir siyasi partinin, grubun hakkı olmadığı gibi, kolluk güçlerinin de böylesi ortamların yaşanmaması için üstüne düşen görevi yerine getirmesini bekliyoruz."

    Pazartesi, 24 Şubat 2014 18:48

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica