"TBMM'de çalışmalar ve açıklamalar baskı altına mı alınmaya çalışılmaktadır?"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu Yolsuzluk ve Rüşvet Soruşturması ile ilgili ses kayıtlarına ilişkin soru önergesi verdi.

Sezgin Tanrıkulu'nun Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na sunduğu soru önergesi şöyle;
CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, 17 Aralık Yolsuzluk ve Rüşvet Soruşturmasıyla ilgili polis fezlekelerine giren ve tamamen "yasal" olduğunu belirttiği yolsuzluk ve rüşvetin belgesi niteliğindeki ses kayıtları arasında yer alan 17 Aralık Yolsuzluk ve Rüşvet Soruşturmasının ardından istifa eden ve hakkında fezleke hazırlanan eski İçişleri Bakanı Muammer Güler ile oğlu Barış Güler arasında geçen
"Barış Güler: 6 buçukta geldiler Celal Kara diye bir savcı arama kararı çıkarmış
Muammer Güler: Ne var oğlum senin evinde?
Barış Güler: Hiçbir şey yok baba..
Muammer Güler: Para ne var?
Barış Güler: Kendi param üç beş kuruş kalan param.
Muammer Güler: Kaç para?
Barış Güler: Sen biliyorsun…
Muammer Güler: Kaç lira oğlum?..
Barış Güler: 1 trilyon civarı param var, o kadar…
Muammer Güler: Tamam oğlum. El koydular mı paraya?
Barış Güler: Yok arama yapıyorlar.
Muammer Güler: Senin şimdi anladığım kadarıyla Rıza Sarraf'la bir rüşvet ilişkisinden bahsediyorlar. Diyeceksin ki bir danışmanlık işim var. Gayri resmi yapıyorum. Benim alacaklı olduğum dayımın oğlu bunların yanında çalışıyor."
Konuşmalarını, 11 Şubat 2014 tarihinde CHP Grup Toplantısı'nda yaptığı konuşmada TBMM kürsüsünden Türkiye ve dünya kamuoyuna duyurmuştur. Ancak CHP Genel Başkanı  Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun Meclis'te yaptığı açıklamayı haber yapan iki gazeteci İstanbul Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu tarafından ifade vermeye çağrılmışlardır.

Bu bağlamlarda;
1- CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun açıklamasını doğal olarak haber yaptıkları için iki gazetecinin İstanbul Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu tarafından ifade vermeye çağrılmalarının yasal gerekçesi nedir?
2- Gazetecilerin Savcılık tarafından ifade vermeye çağrılmalarının yasal gerekçesi olarak soruşturma gizliliğinin ihlali gösterilmiştir; bu durumda CHP Genel Başkanı'nın zaten tüm dünya ve Türkiye kamuoyuna açıkladığı bir gerçek nasıl olup ta gizlilik kapsamında değerlendirilerek gazeteciler, gizliliği ihlal ettikleri için ifade vermeye çağrılmışlardır?
3- Daha önce de Sabah – ATV fezlekesine dayanarak CHP nin verdiği soru önergesinin TİB tarafından internet haber sitelerinde engellenmesinde sergilenen yasakçı ve sansürcü eylem, bu kez de CHP Grup Toplantılarının ulusal basında yer almasını engellemek için İstanbul Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu eliyle mi uygulanmaya çalışılmaktadır?
4- Basın özgürlüğü ve ifade özgürlüğüne getirilmek istenen hukuksuz sansür politikası,  İstanbul Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu aracılığıyla mı uygulamaya konulmaya çalışılmaktadır?
5- CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun Türkiye’yi ilgilendiren konuların Türkiye kamuoyuna açıklanmasından sizi rahatsız eden neden nedir?
6- CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun Kamuya karşı sorumluluğunu yerine getirerek Türkiye ve dünya kamuoyuna açıkladığı ve açıklamaya devam edeceği AKP hükümetinin merkezinde yer aldığı yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasıyla ilgili yasal belgelerdeki gerçeklerin Türkiye tarafından öğrenilmesi engellenmek mi istenmektedir?
7- TBMM çatısı altındaki çalışmalar ve açıklamalar dolaylı yollardan baskı altına mı alınmaya çalışılmaktadır?

    Pazar, 23 Şubat 2014 19:49

Bağlantılı Konular