Levent Gök, Ankara'da genel arama kararının kaldırılması içi bir üst mahkemeye başvurdu

Ankara Milletvekili Levent Gök, Ankara 10. Sulh Ceza Mahkemesi’nin, Ankara’nın bazı ilçelerinde 15 gün süreyle genel arama yapılabilmesine imkan tanıyan kararının kaldırılması için bir üst mahkemeye başvuru yapacağını bildirdi.


Levent Gök, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Ankara 10. Sulh Ceza Mahkemesi’nin kararının, Adli ve Önleme Aramalar Yönetmeliği’ne, kişi hak ve özgürlüklerine ilişkin Anayasa ve CMK’ya da açıkça aykırı olduğunu ifade etti.

Kararın "bu kadar da olmaz" dedirtecek türden, Türkiye’nin geldiği noktayı göstermesi açısından ibret verici olduğunu savunan Levent Gök, mahkemelerin genel ve soyut kararlar alamayacağını belirtti.

Ankara’da yaşayan her yurttaşın "potansiyel suçlu ve şüpheli konumuna indirgendiğini" kaydeden Levent Gök, "Kişi hürriyetlerinin olağanüstü hal ve sıkıyönetim dönemlerinden daha da ağır bir biçimde kısıtlanması sonucunu doğuracak bir karar verilmiştir" dedi.

Levent Gök, mahkemenin aldığı bu kararın kaldırılması için bugün bir üst mahkemeye başvuru yapacağını bildirdi.

Bir soru üzerine, Türkiye demokrasisine ve insan haklarına ağır darbeler indiren yasaların ard arda çıkarıldığı bir dönem yaşadığını savunan Levent Gök, iktidarın, tüm uyarılarına rağmen yanlış yapmaya devam ettiğini ifade etti.

    Perşembe, 20 Şubat 2014 16:31

Bağlantılı Konular