Atilla Kart, Erdoğan, Bozdağ ve Metiner hakkında suç duyurusunda bulunduğunu bildirdi

Konya Milletvekili Atilla Kart, "Kabataş İskelesi ve Valide Sultan Camisi'nde meydana geldiği iddia edilen olaylarla ilgili açıklamalarından dolayı" Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ve AKP Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner hakkında suç duyurusunda bulunduğunu bildirdi.

Konuyla ilgili Meclis’te düzenlediği basın toplantısı düzenleyen  Atilla Kart, Kabataş İskelesi ve Valide Sultan Camisinde meydana geldiği iddia edilen olaylarla ilgili Başbakan Erdoğan'ın, Adalet Bakanı Bozdağ ve AKP'li Metiner'in yaptığı açıklamaları anımsattı.

"Bu kişilerin kasten yalan beyanlarda bulunduğunu" belirten Atilla Kart, "Bu olayların vuku bulmadığını bildikleri ya da bunu bilebilecek durumda oldukları halde, toplum kesimlerinin hassas oldukları bu konularda gerçek dışı açıklamalarını sürdürmüşlerdir" dedi.

Erdoğan, Bozdağ ve Metiner'in, "bu olayların gerçekleşmemesinden her nedense derin rahatsızlık duyduklarını" savunan Atilla Kart, toplumsal çatışma ortamının yaratılması amaçlanarak devlet nüfuzunun kötüye kullanıldığını ifade etti.

Konuyla ilgili bugün Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunduğunu bildiren Atilla Kart, "Şüpheliler, kişisel ve siyasi çıkarları uğruna toplumsal barışımızı sabote etme girişiminde bulunmaktadır" diye konuştu.

Atilla Kart, bu söylemlerin ve eylemlerin, Bakanlar Kurulu’nun genel siyaseti ve ya da bakanların görevleriyle ilgili değil doğrudan "kişisel suç" niteliğinde olduğunu ifade etti.

Yurttaşlarımızı uymamaya davet ediyorum
Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Atilla Kart, son bir ayda gündeme gelen "HSYK, internet, Ankara'da genel arama, MİT teklifi"  gibi düzenlemelerin, temel hak ve özgürlüklerin tehdit altında olduğunu gösterdiğini söyledi.
13 Şubat’tan bu yana Ankara’da genel arama kararının uygulandığını ifade eden Atilla Kart, böyle bir uygulamanın sıkıyönetim rejimlerinde olabileceğini söyledi.

Anayasanın geçerli olduğu iddia edilen bir rejimde bu nitelikle bir arama kararının olamayacağını söyleyen Atilla Kart, bu karanın yasal ve anayasal dayanağının olmadığını dile getirdi.  Atilla Kart, "Yurttaşlarımızı bu karara uymamaya davet ediyorum. Çünkü bu kararın hukuk sisteminde dayanağı yoktur" dedi.







 

    Perşembe, 20 Şubat 2014 15:41

Bağlantılı Konular