Kemal Kılıçdaroğlu, Fatih Hilmioğlu'nun tahliyesi ile ilgili yazılı açıklamada bulundu


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 5 yıldan beri  tutuklu bulunan İnönü Üniversitesi’nin önceki  Rektörü Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu hakkında verilen tahliye kararından büyük memnuniyet duyduğunu belirterek yazılı bir açıklama yaptı.

Kemal Kılıçdaroğlu'nun açıklaması şöyle;

"Türkiye’nin saygın ve seçkin bir bilim adamı, İnönü Üniversitesi'nin önceki  Rektörü Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu beş yıldan beri Silivri toplama kampında bulunuyor. Hukuk dışı suçlama ve yargılamalarla  toplama kampına atılan, orada insanlık dışı uygulamalar gören ve evlat acısı yaşayan Rektör Prof.Dr. Fatih Hilmioğlu, sağlık sorunları, eldeki raporlar ve hukuki itirazlara  rağmen yıllarca Silivri toplama kampında çürütüldü.
Memnuniyetle öğrendim ki, Anayasa Mahkemesi, İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi tarafından verilen 9 kişilik sağlık raporunun  "Cezaevinde tedavisi mümkün değil, hayati tehlike vardır ve cezaevinde kalması uygun değildir"raporunu da gözönünde bulundurarak, Hilmioğlu hakkında yapılan tahliye istemini değerlendirmiş ve bu istemi yerinde görerek, İnönü Üniversitesi’nin önceki  Rektörü Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu'nun tahliyesine karar vermiştir.
Anayasa Mahkemesi’nin tahliye kararı çok geç kalmış bir tahliye kararı olsa da, bu kararın tıbbi, hukuki ve insani açıdan diğer tutuklu ve hükümlüler için de emsal alınmasını ve tahliye istemlerinde Anayasa Mahkemesi kararının gözönünde bulundurulmasını diliyor, Fatih Hilmioğlu'na sağlık, ailesine, yakınlarına, arkadaşlarına da  geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum"

    Perşembe, 20 Şubat 2014 13:32

Bağlantılı Konular