Faruk Loğoğlu, "Adalet Bakanı, Başkadı haline geldi" dedi

Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Kıbrıs Türk tarafı ve Türkiye’nin temel hak ve çıkarlarını koruyan, adil, kalıcı bir anlaşmayı destekleyeceklerini belirtti.


Faruk Loğoğlu, "Sürdürülen görüşmeler tarafları, böyle bir noktaya götürecek mi bunu bilmiyoruz. Çünkü bu müzakereleri, Türkiye'ye, Türk halkına bilgi vermeden, Kıbrıs Türk tarafına yeterince danışmadan yürüten bir Dışişleri Bakanımız var. Sayın Ahmet Davutoğlu, ne gibi taahütlerde bulundu bilmiyoruz" dedi.

Faruk Loğoğlu, bu konuda görüşlerini açıklarken, en büyük sorunlardan birinin mal mülk meselesi olduğunu ifade ederek, kuzeydeki Rum mallarına yapılacak ödemelerin, tazminat yoluyla karşılanması halinde bunun milyarlarca doları bulacağını kaydetti. Loğoğlu, petrol, doğalgaz kaynaklarının bol miktarda çıkıp, taraflar arasında bölüştürülmesi halinde Kıbrıs Türk tarafının eline geçecek paranın, mal mülk tazminatında kullanılabileceğini  söyledi.

AB'nin, Orta Afrika Cumhuriyeti'ne asker gönderilmesi için çağrıda bulunduğunu da anımsatan Faruk Loğoğlu, "AB’nin haddine mi düşmüş böyle bir çağrıda bulunmak. AB'nin, hukuki, siyasi anlamda böyle bir yetkisi yok"dedi.

Bu arada yolsuzluklar konusuna da değinen ve arka arkaya herkesin aklandığını belirten  Loğoğlu şunları söyledi;

"Adalet ve Kalkınma Partisi, bir çamaşır makinası gibi. Ne kadar kirli çamaşır varsa bu makinanın içine atılıyor, temizlenip çıkıyorlar. Başbakan, 'Halkbankası Genel Müdürü'nün evinde bulunan paralar, Halkbank'ın parası değil’ dedi. Doğru çünkü o halkın parası. Bu paraların üzerinde ayrı bir kod mu var, Sayın Başbakan bunu ayırt edebiliyor. Halkbankası parası, Halkbankası parası değil. Nasıl bir ayırım, incelik, bilgiye sahip ki Sayın Başbakan, 'Bu Halkbank'ın parası değil, bilmem ne parası…' Ne parası olursa olsun, o kadar para kimin evinde var? Yolsuzluğun artık önünün açıldığı, yolsuzluk yapanın muteber insan hale geldiği, tahliye edilen Halkbank Müdürü yakında daha yüksek göreve getirilirse hiç şaşmayın. Başbakan, bu ülkeyi bu hale dönüştürdü."

Faruk Loğoğlu, HSYK'nın yapısında değişiklik yapan kanuna ilişkin de değerlendirmelerde bulundu. Düzenlemede, derin değişiklikler bulunduğunu belirten Loğoğlu, Adalet Bakanı'nın olağanüstü yetkilerle donatıldığını ifade etti.

Faruk Loğoğlu, sözlerini, "Acaba bu koşullar altında, Adalet Bakanı'nın sıfatı, görevini nasıl tamımlayabiliriz. Adalet Bakanı olarak tanımlamak mümkün değil. Bu kadar yetkisi olan bir insan sadece bakan olamaz. Siyasi kültüre son zamanlarda birçok kavramlar girdi. Herhalde Adalet Bakanı'na başkadı dememiz lazım. Osmanlı döneminde tek başına kadılar karar verirdi. Şimdi Adalet Bakanı, başkadı haline geldi. Başkadı, padişaha bağlıdır. Sistem, yeniden yukarıdan aşağı doğru yapılandırılıyor" dedi.

Faruk Loğoğlu, internet düzenlemesine ilişkin de açıklamalarda da bulundu. İktidarın, yolsuzluk, yoksulluk ve yasaklar olan 3 Y ile mücadele edeceğini söylediğini anımsatan Faruk Loğoğlu, "Bu mücadele var ama bu mücadele 3 Y'yi Türkiye’ye hakim kılmak için. Bu iktidar, ye, ye, ye iktidarı haline geldi. Önlerine ne gelirse yiyorlar, insanları, el emeğini, kul hakkını yiyiyorlar. Daha fazla yiyebilmek için yolsuzluklar artıyo"  ifadelerini kullandı.

Kabataş İskelesi’ndeki görüntülere ilişkin olarak da Faruk Loğoğlu, "Başbakan'ın kendi yalanlarının altında çöküp kalacağını" belirtti.

Anahtar Kelimeler
    Pazartesi, 17 Şubat 2014 12:35

Bağlantılı Konular