"Mahkemenin verdiği karar, Ankara'da adı konmamış bir OHAL ilanı mıdır?"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'nun Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle  Ankara Emniyet Müdürlüğü ile ilgili Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na soru önergesi sundu.


"Ankara Emniyet Müdürlüğü'nün talebi doğrultusunda 10. Sulh Ceza Mahkemesi'nin Ankara’da mahkeme kararı olmadan kişileri arayabilmesi kararı verdiği basına yansımıştır. Buna göre Çankaya, Altındağ, Keçiören, Mamak, Yenimahalle ve Pursaklar’da polis, istediği kişileri arayabilecek. Ankara Vali Yardımcısı Fahri Aykırı tarafından imzalandığı belirtilen arama talep yazısında gerekçe "kamu güvenliği" olarak gösterildi. Mahkeme kararına göre 13 Şubat 2014 ile 27 Şubat 2014 tarihleri arasında kişilerin üstleri, araçları ile özel kâğıtları ve eşyalarının da "önleme amacıyla" aranması söz konusu olabilecek. Karar doğrultusunda ismi geçen ilçelerde ikamet etmeyen ancak ilçelerden sorumlu polis mıntıkasına giren özel araç ve yayalar da bu uygulamaya tabi kılınabilecek.

Bu bağlamda;
1- Ankara Emniyet Müdürlüğü, hangi somut gerekçeyle Ankara'da mahkeme kararı olmaksızın arama yetkisi talep etmiş ve 10. Sulh Ceza Mahkemesi bu kararı hangi somut dayanaklara göre vermiştir?
2- Mahkemenin verdiği karar, Ankara’da adı konmamış bir OHAL ilanı mıdır?
3- Çeşitli defalar OHAL'in kaldırılmasıyla övündüğünüz bilinmektedir. Türkiye’nin başkentinde OHAL uygulamalarını aratmayan bu kararı nasıl izah ediyorsunuz?
4- Verilen karar üzerine, söz konusu bölgelerde arama noktaları oluşturulacak mıdır?
5- Arama kapsamına haneler, işyerleri dahil edilecek midir?
6- Sınırsız arama kararının öngörülen süresinden sonra, uzatılması söz konusu olacak mıdır?
7- Benzer bir uygulama en son Türkiye'nin neresinde ve ne kadar süreyle gerçekleşmiştir?
8- Söz konusu bölgelerde arama yapmak üzere kaç polis memuru görevlendirilmiştir?
9- Uygulama sırasında aranmaya itiraz edilmesi halinde, yurttaşlar hakkında nasıl bir işlem yapılacaktır? Yurttaşların üzerlerini veya eşyalarını aratmaması halinde zor kullanılacak mıdır?
10- Aranmak istemeyen yurttaşlar ne tür haklara sahiptir? Örneğin avukatlarını çağırma hakkına sahip midirler?"

    Perşembe, 20 Şubat 2014 10:36

Bağlantılı Konular