"81 ile 81 kitap projesi, karşı devrim projesidir"

İzmir Milletvekili Alaattin Yüksel, Çiğli Kaymakamlığı'nın "81 ile 81 kitap projesi" kapsamında öğrencilere dağıttığı kitapların, "bilimsellikten uzak, ırkçılık içeren, dindar ve kindar gençlik yetiştirme projesinin bir parçası" olduğunu ileri sürdü.

Alaattin Yüksel, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, "Hükümetin; karşı devrim projesinin bir parçası olarak, önce kız ve erkek öğrenci yurtlarını ayırdığını, sonra ahlak zabıtalığına soyunarak 'kızlar ve erkekler aynı evde kalıyor mu?' diye evlere polis baskınları yaptırdığını" iddia etti.

"Karşı devrim projelerinden birinin de İzmir Çiğli Kaymakamlığı’nın başlattığı 81 ile 81 kitap projesi" olduğunu savunan Yüksel, "öğrencilere dağıtılan kitapların bilimsellikten uzak, ırkçılık içeren, dindar ve kindar gençlik yetiştirme projesinin bir parçası" olduğunu ileri sürdü.

Öğrencilere dağıtılan kitaplarda bulunan ifadelerden örnekler veren Alaattin Yüksel, Anayasa’ya aykırılık içeren cümlelerin bulunduğunu belirttiği bir kitapta, 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün de diktatör olarak nitelendirildiğini söyledi.

Alaattin Yüksel, 6. sınıflara dağıtılan bir kitapta da 'Sonuçta cariyeler köle statüsündedir. Sahipleri padişahtır. Padişah isterse onlarla karı koca hayatı yaşayabilir. Çünkü köle, İslam hukukuna göre maldan sayılır… Zaman cemaat zamanıdır…Bu ses hayatını milletin hayatı için feda eden imam Bediüzzaman’dan başkası değildi…' ifadelerinin yer aldığını anlattı.

Yüksel, öğrencilere dağıtılan bazı kitapların cemaatin kitapları olması nedeniyle, 17 Aralık sonrasında yaşanan gelişmeler neticesinde, iki gün önce toplatıldığını, ancak toplatma kararına gerekçe olarak, öğrencilerin seviyesine uygun olmadığının söylendiğini ifade etti.

    Perşembe, 13 Şubat 2014 12:40

Bağlantılı Konular