"Anketlerde manipülasyon yapmak etik midir?"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, araştırma şirketlerin tarafından yapılan anket sonuçlarına müdahale edilip edilmediğine ilişkin soru önergesi verdi.

Sezgin Tanrıkulu’nun soru önergesi şöyle:

"Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

Dr. M. Sezgin Tanrıkulu
İstanbul Milletvekili

28 Ocak 2014 tarihinde Partinizin Grup Konuşmanızda “Hırsızlığın, yolsuzluğun her türlüsü kötüdür, ama en büyük hırsızlık milli irade hırsızlığıdır” demiştiniz.

3 Şubat 2014 tarihinde ise Almanya ziyaretiniz öncesinde havalimanında gazetecilerin sorularını yanıtlarken, bir muhabirin basında yer alan AKP oy oranının yüzde 36′larda olması ile ilgili anketi size sormuş;  siz cebinizden anketi çıkarmış, bu anketin "KONDA"ya ait olduğunu ve AKP’nin oy oranının yüzde 47′ler civarında olduğunu belirtmiştiniz.

Sizin açıklamamızdan sonra KONDA’nın Genel Müdürü, CNN Türk Televizyon Kanalında  "KONDA’nın 2011′den beri açıkladığı herhangi bir anket yoktur. 26 aydır ortalıkta dolaşan anket rakamlarının hiçbirisi KONDA şirketinin açıklaması değildir." açıklamasını yapmıştır.

Bu bağlamda;

1- KONDA Genel Müdürü'nün "KONDA’nın 2011′den beri açıkladığı herhangi bir anket yoktur. 26 aydır ortalıkta dolaşan anket rakamlarının hiçbirisi KONDA şirketinin açıklaması değildir." açıklamasından sonra kamuoyuna tarafınızdan açıklama yapılacak mıdır?
2- AKP tarafından yaptırılan anketlerin sonuçları tanınmış anket şirketlerinin sonuçları olarak mı yansıtılmaktadır?
3- 2013 yılında bir araştırma şirketinin yaptığı anket sonuçları için manipülasyon yapılması talimatı verildiği iddiası doğru mudur?  İddia doğru ise bu talimatı kim vermiştir? Bu araştırma şirketinin ismi nedir? Yöneticileri kimlerdir?
4- İddia doğru ise, anketlerde manipülasyon yapmak etik midir?
5- AKP, 1 Ocak 2013–10 Şubat 2014 tarihleri arasında KONDA Araştırma Şirketine seçim anketi yaptırmış mıdır? Yaptırdıysa sonuçları nedir?
6- Anket çalışmaları hususunda sizin açıklamanız mı yoksa KONDA Genel Müdürü'nün açıklaması mı gerçeği yansıtmaktadır?"

    Salı, 11 Şubat 2014 11:49

Bağlantılı Konular