"LGBTİ bireyler, nefret cinayetlerinin hedefi oluyor!"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, bugün Diyarbakır 3.Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek Roşin Çiçek davasının bir nefret cinayeti olduğunu söyledi.

Sezgin Tanrıkulu’nun Rojin Çiçek davasına ilişkin yapmış olduğu yazılı açıklamada, bu tür cinayetlerin önüne geçilebilmesi için iktidarın ve tüm siyaset kurumunun üstlerine düşen görevi yerine getirmesi gerektiğini belirtti.

"Hayatın her alanında sistematik ayrımcılığa, tacizlere, saldırılara maruz kalan LGBTİ bireyler, nefret cinayetlerinin de hedefi oluyor. Bugün Diyarbakır 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Roşin Çiçek davası da bir nefret cinayeti davasıdır. 2 Temmuz 2012 tarihinde henüz hayatının baharında olan Roşin Çiçek’in babası ve amcası tarafından katledilmesi, bu ülkede homofobinin boyutlarını bir kez daha ortaya koymuştu.

Her ne kadar nefret cinayetlerinin hukukî zeminde cezalandırılması, caydırıcılık açısından önemli olsa da, LGBTİ bireylere yönelik baskı ve zorbalığın üstesinden gelinebilmesi için başta insan hakları savunucuları ve siyasetçiler olmak üzere, duyarlı tüm kesimlerin yoğun bir çaba sarfetmesi gerektiği ortadadır.

Nefret suçlarının düzenlendiği yasalarda ve bizzat anayasada, LGBTİ bireylerin korunması için gerekli hükümlere yer verilmesi ve hükümetin bu konudaki taleplere daha fazla kulak tıkamaması şarttır.

Kişilerin cinsel yönelimlerinden ötürü uğradıkları hak ihlalleri hiçbir biçimde kabul edilemeyeceği gibi, LGBTİ bireylere yönelik baskı, saldırı ve cinayetlerin önlenmesi için toplumda ciddi bir dönüşüm yaşanması gerekir. Bunun önünü de ancak siyaset kurumu açabilir.

Sayın Başbakan her seferinde "Yaradılanı yaradandan ötürü seviyoruz" nutukları attığı halde, LGBTİ bireylerin korunması konusunda hiçbir adım atmaması onu bu ayrımcılığın temel aktörlerinden biri haline getirmektedir.

Başka Roşin Çiçek cinayetlerinin yaşanmaması için, başta AKP iktidarı olmak üzere tüm siyaset kurumunun, sivil toplum örgütlerinin, kanaat önderlerinin üstlerine düşen görevi yerine getirmesi lazım. Aksi halde herkes, nefret cinayetlerinin ortağıdır!"

    Pazartesi, 10 Şubat 2014 09:32

Bağlantılı Konular