"Doğamızın her tarafı haraç mezat satılıyor"

Muğla Milletvekili Nurettin Demir, “Doğamızı ihale etmeyi ne zaman bırakacağız; tamamen yok olduğumuzda mı, ya da içecek bir damla su bulamadığımızda mı?” diye konuştu.

Nurettin Demir, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Muğla’nın çevre sorunlarına dikkati çekti.

Toplantının başında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Almanya’da yaptığı konuşmasında geçen “doktor efendi” ifadesine tepki gösteren Nurettin Demir, "Sayın Başbakan’ın Berlin’den biz hekimlere saygısızca hitap etmesini kınadığımı belirtmek istiyorum. Bu reva mıdır, aynen kendisine iade ediyorum. Eğer biz doktor efendilersek, kendisi de baş efendidir. Nerede sıkışsa ya duble yollara götürüyor konuyu, ya da doktorlara götürüyor."dedi.

İnsanların bin yıllardır doğayı diğer canlılarla ortak kullandığını belirten Nurettin Demir, artık doğanın kendisine yapılan eziyetlere karşı feryat ettiğini söyledi. Türkiye’deki doğa tahribatının AK Parti hükümetlerinin "başarı" saydığı bir sonuç olduğunu ileri süren Nurettin Demir, "Ortak kullanım alanlarımız olan doğamızın her tarafı teker teker ihale usulü haraç mezat satılıyor. Doğamızı ihale etmeyi ne zaman bırakacağız; tamamen yok olduğumuzda mı, ya da içecek bir damla su bulamadığımızda mı?" diye konuştu.

Fethiye sahillerinin karette karetta kaplumbağalarının üreme yumurtlama bölgesi olduğunu ve bu alanların uluslararası anlaşmalarla güvence altında bulunduğunu anlattı. Bu projeler için ÇED raporlarını verenlerin uluslalararası anlaşmalara bakıp bakmadığını soran Nurettin Demir, "Buradan çıkan tek bir sonuç var, bugüne kadar yapılan uygulamalar gözardı edilmiştir. Özellikle körfez ve kıyılarına getirilen rant amaçlı uygulamalar tür ve habitat kayıplarına neden olmuştur. Uluslararası sözleşmelerle koruma altına alınan bu bölgede yat çekme ve imal yeri yapılması için ısrar edilmiş, uluslararası sözleşmeler yok sayılmıştır." şeklinde konuştu.

Nurettin Demir, yine Muğla’da bazı bölgelerdeki zeytinlik alanların özelleştirilerek yok edilmek istendiğini ifade etti.

Anahtar Kelimeler
    Çarşamba, 05 Şubat 2014 16:56

Bağlantılı Konular