"Van İl Özel İdaresi'nde çalışan kaç vatandaşın işine son verilecektir?"

Genel Başkan Yardımcısı ve Adana Milletvekili Faruk Loğoğlu, İçişleri Bakanı Efkan Ala tarafından cevaplandırılması istemiyle, TBMM Başkanlığı'na, Van İl Özel İdaresi bünyesinde çalışan sözleşmeli personelin nisan ayında işlerine son verilecek olmasına ilişkin soru önergesi verdi.

Genel Başkan Yardımcısı Loğoğlu, Van İl Özel İdaresi bünyesinde çeşitli okullarda çalışan ve nisan sonu itibari ile işsiz kalacak personeller ile ilgili hazırladığı önergede şu bilgilere yer verdi: “12 Kasım 2012 tarihinde kabul edilen 6360 sayılı yasayla Van ilinde büyükşehir belediyesi kurulmuş ve İl Özel İdaresi kapatılarak faaliyetleri yeni kurulan Büyükşehir Belediyesi’ne geçmiştir. Fakat bu değişiklikten İl Özel İdaresi bünyesinde, Van’a bağlı çeşitli okullarda sözleşmeli olarak çalışan personel olumsuz olarak etkilenmiştir. Söz konusu personele, ödeme yapılamayacağı gerekçesiyle 30 Nisan 2014 tarihinde işlerine son verileceği bildirilmiştir.”

Genel Başkan Yardımcısı Loğoğlu, İçişleri Bakanı Ala’dan şu sorulara yanıtlamasını istedi:

"1- Van İl Özel İdaresi bünyesinde, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda 8-18 yıl arasında değişen sürelerde sözleşmeli olarak çalışan personelin Van ilinin büyükşehir olmasından sonra işlerinden çıkarılacak olmalarının gerekçeleri nelerdir?
2- Van İl Özel İdaresi bünyesinde sözleşmeli olarak çalışan kaç vatandaşımızın işlerine son verilmesi planlanmaktadır?
3- 30 Nisan 2014 tarihinde işlerinden çıkarılacak olan söz konusu personelin uğradıkları mağduriyeti gidermek için bir çalışma yapılmakta mıdır? Yapılmaktaysa bu çalışma nedir?
4- Belediye ve Milli Eğitim Bakanlığı arasında söz konusu personelin işlerine devam etmeleri konusunda bir görüşme yapılması değerlendirilmekte midir?"

    Çarşamba, 05 Şubat 2014 18:16

Bağlantılı Konular