"Mehmet Ayvalıtaş’ın hayatını kaybetmesinin birincil derecede sorumlusu Başbakan Erdoğan’dır"

Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, yargısız infazlar konusunda bir açıklama yaptı.

“Haziran 2013’te Gezi Parkı Protestoları'na destek vermek üzere İstanbul 1 Mayıs Mahallesi’nde gerçekleştirilen gösteri sırasında bir şoförün grubun üzerine dalması sonucu 19 yaşındaki Mehmet Ayvalıtaş’ın hayatını kaybetmesinin birincil derecede sorumlusu Başbakan Erdoğan’dır. 2 Haziran 2013’teki olay öncesinde söylemleriyle toplumu kutuplaştıran Başbakan, bu ölümün gerçekleşmesine zemin hazırlamıştır. Mehmet Ayvalıtaş’ın ölümüne bir trafik kazası değil, Erdoğan’ın toplumsal tepki ve taleplere şiddetle karşılık vermesi ve insanların sokağa dökülmek dışında bir seçeneğe sahip bırakılmaması sebep olmuştur!

Almanya seyahati sırasında işkenceyi sıfırladıklarını ileri süren Başbakan, bizzat söylem ve uygulamalarıyla gençlerin hayattan koparılmasına sebep olmuştur. 2013 yılı boyunca yargısız infaz sonucu 33 kişi yaşamını yitirmiştir. AKP iktidarı boyunca yargısız infaz, rasgele ateş veya dur ihtarına uymadığı gerekçesiyle öldürülenlerin sayısı en az 457’dır. İşkence ve kötü muameleye maruz kalan yurttaşların sayısı ile binlerle ifade edilmektedir.

Sayın Başbakan’ın Avrupa seyahatleri sırasında gerçeklerden uzak beyanlarına kimseyi inandıramayacağını bilmesi gerekir. Sicilinde yüzlerce yaşam hakkı ihlali, binlerce işkence ve kötü muamele örneği bulunan bir başbakanın demokrasiden, hak ve özgürlüklerden söz etmesi olsa olsa aymazlıktır!

Mehmet Ayvalıtaş’ı ölüme götüren sürecin mimarı olan Başbakan, Mehmet’in annesi Fadime Ayvalıtaş’ın acısının ve bu acıya dayanamayıp hayatını kaybetmesinin de mimarıdır! Başbakan Erdoğan, hayatlarının baharında olan anne ve oğulun ölümü üzerine üzüntüsünü bile ifade etmemiştir; zira Başbakan bu ölümlerden üzüntü duymamıştır!

“Analar ağlamasın” diyerek hamasi nutuklar çeken Başbakan, anaların acılarından ölmesine sebep olmuştur! Fakat bilinmelidir ki, anaların da evlatlarının da acısı, bu acılara sebep olan Başbakan ve hükümet üyelerinin hesap vermesiyle, az da olsa dinecektir!

Bu vesileyle başta Ayvalıtaş ailesi olmak üzere, bu hükümetin uygulamaları sonucu yakınlarını kaybeden tüm yurttaşlarımıza tekrar başsağlığı diliyor ve hak yerini bulana kadar yanlarında olduğumuzu bilmelerini isterim.”

    Çarşamba, 05 Şubat 2014 16:36

Bağlantılı Konular