"Milli Eğitim Bakanlığı haksızlık yapmıştır"

İstanbul Milletvekili Aydın Ayaydın, TEOG sonuçlarının da SBS gibi hatalı olduğunu iddia ederek, “Onlar da yargıya taşınacaktır. Onlar hem öğrenci velileri hem de benim tarafından yine yargıya taşınacaktır. Onların da iptali söz konusudur. TEOG sınavını derhal iptal edilmesi lazım.” dedi.

Aydın Ayaydın, Milli Eğitim Bakanlığı'nın SBS’nin yürütmesinin durdurulması kararının iptali için yaptığı itirazın reddedilmesine ilişkin TBMM’de basın toplantısı düzenledi.

Aydın Ayaydın, 16 Temmuz’da sınav sonuçlarının yeniden hesaplanması gerektiğini belirterek Ankara 18. İdare Mahkemesi'ne SBS sonuçlarının yürütmesinin durdurulması için dava açmıştı. Ankara 18. İdare Mahkemesi de yürütmeyi durdurma kararı vermişti. MEB’de karara itiraz etmişti. MEB’in SBS itirazı Ankara Bölge İdare Mahkemesi tarafından reddedildi.

“Bölge idare mahkemesi hükümetten çekiniyor”
Kendisinin dışında Ankara’da SBS sınavına giren öğrenci Defne Sena Uzuner’in velisi tarafından da dava açıldığını ifade eden Aydın Ayaydın, şöyle dedi:

“Benim dışımda bir öğrenci daha dava açmıştı. Uzuner’in dosyası benim dosyamla birleştirdi. MEB, itirazda bulundu, Bölge İdare Mahkemesine. Bölge İdare Mahkemesi hukuk tarihine geçecek bir karar verdi. ‘Aydın Ayaydın’ın konuyla ilgili dava ehliyeti yoktur. Çünkü öğrenci velisi değildir. Herhangi bir zararı söz konusu değildir. MEB’in itiraz talebine kabulüne’ diyor. Usul yönünden bakanlığın talebini uygun görüyor. Benimle birleştirilen dosyada Defne Sena Uzuner kararında ise bu 18. İdare Mahkemesinin vermiş olduğu yürütmenin durdurma kararı hukuka uygundur. Milli Eğitim Bakanlığı haksızlık yapmıştır. Bu kararın uygulanması gerekir’ diyor.

Ben milletvekiliyim. Bölge İdare Mahkemesi hükümetten çekiniyor. Yargının üzerinde hükümetin inanılmaz bir baskısı vardır. CHP milletvekili tarafından verilmiş olmasının hükümet üzerinde yaratacağı sıkıntıyı düşündükleri için nasılsa Aydın Ayaydın’ın bu talebiyle eşdeğer kabul edeceğiz ama hiç olmazsa siyasilerin talebini kabul etmemiş olacağız diye bu kararı vermiş olduklarını düşünüyorum.”


“1 milyon 112 bin öğrencinin sıralamasını değiştirmesi gerekiyor”
Şu anda MEB’in 1 milyon 112 bin öğrencinin sıralamasını değiştirmesi gerektiğine işaret eden Ayaydın, “Bu kararın itiraz merci yoktur. Bu nihai bir karardır. MEB’e sesleniyorum, hiç topu taca atmadan şu andan itibaren bu kararın gereğini bekleyen 1 milyon 112 bin öğrenci için yeniden bir sıralama yapınız. Ve bu sıralama sonucunda puanı düşen ama kaydını yaptırmış öğrencilerin müktesep haklarını koruyarak ama yeni sıralama sonucunda puanı yükselen öğrenciler ve bunlar herhangi bir okula kayıt yapmamış ise bunları kazanmış oldukları okullara süratle kayıtlarının yapılması gerekir.”

“TEOG sınavının da iptal edilmesi lazım”
TEOG sonuçlarının da iptal edilmesi gerektiğini ifade eden Aydın Ayaydın, şöyle dedi:

“MEB’in SBS’nin yerine geçen ve bu yıl uygulamaya konulan TEOG sonuçları da açıklandı. O sonuçlar da SBS gibi hatalıdır. Onlar da yargıya taşınacaktır. Onlar hem öğrenci velileri hem de benim tarafından yine yargıya taşınacaktır. Onların da iptali söz konusudur. Orada da iki hata yapıldı. Bir; kasım ayında sınava giren öğrencilerin hem matematikten hem fenden birer soru yanlış dolayısıyla 20’şer soru değil 19 soru üzerin cevaplandırıldı ve puanlama ona göre verildi ama o sınava giremeyen mazeretli olup giremeyen öğrenciler telafi sınavlarına girdi ve 20 soru soruldu. 20’sini cevaplandırdı. Dolayısıyla bugünkü sonuçtan ilk sınava giren öğrencilerin aleyhine haksız bir durum yaratmıştır. Bu puanların iptal edilmesi lazım, yeniden değerlendirme yapılması lazım. İki; din dersinden muaf olan öğrenciler vardır. Onlar hiç dikkate alınmamıştır dolayısıyla onların da 2.5 puan eksik değerlendirilmesi söz konusu. TEOG sınavının da iptal edilmesi lazım.”

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’ya seslenen Aydın Ayaydın, “Skandalsız hiçbir sınav olmuyor Milli Eğitim Bakanlığı'nda. Milli Eğitim Bakanlığı hiç gocunmasın zararın neresinden dönülürse kardır, derhal yetkilileri devreye sokup incelemeyi başlatması lazım. SBS sonuçlarıyla ilgili yeni bir sıralama yapıp kontenjanları bu sıralamaya göre gerekiyorsa artırması lazım. İki; TEOG sınavını derhal iptal edilmesi lazım. Birçok öğrencinin hak kaybı söz konusudur, o da yargıdan dönecektir. Milli Eğitim Bakanlığı'nın yaptığı sınavlarda mutlaka bir skandal yaşanmaktadır.” dedi.

Bir soru üzerine Aydın Ayaydın, “Bölge İdare Mahkemesi tamamen siyasi bir karar vermiş milletvekillerinin dava ehliyeti olmadığı yönünde. Belli ki Milli Eğitim Bakanlığı mahkeme üzerinde baskı kurmaya gayret etmiş, mahkemeden bundan çekinmiş, ‘nasılsa bizim arzu ettiğimiz kararı verecek hiç olmazsa bunu CHP talebi üzerine değil de bir öğrenci velisinin üzerinde bu kararı vermeyi daha uygun görmüş’ diye düşünüyorum.” diye konuştu.

    Salı, 04 Şubat 2014 19:10

Bağlantılı Konular