"Asıl zamlar önümüzdeki aylarda gelecek"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, Ocak ayında gıda fiyatlarındaki artışın son 10 yılın, ulaştırma fiyatlarındaki artışın ise son 4 yılın rekorunu kırdığını belirterek, “Önümüzdeki aylarda TL’deki devalüasyonun başta enerji fiyatlarına yansıtılması ile beraber dar gelirli vatandaşlarımız zamlar altında daha çok ezilecek.” dedi.

CHP’li Öztrak, enflasyon rekorlar kırarken AKP’nin ekonomide gerçeklerden koptuğunu belirterek, ekonomide acilen alınması gereken önlemleri şöyle sıraladı:

Yargıya müdahale son bulmalı, hukukun üstünlüğüne saygı gösterilmeli.
Bağımsız kurumlar üzerine çöken siyaset gölgesi derhal kaldırılmalı,
Gerçekçi bir yapısal reform takvimi açıklanmalı.
CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak yaptığı yazılı açıklamada şunları belirtti:

Bunlar daha ilk etkiler
AKP’nin sıcak parayla büyüme ve el parasıyla değirmen döndürme politikası geçtiğimiz yılın 22 Mayıs’ında iflas etmiştir. İflas eden bu politika, vatandaşımızın cüzdanını da yakmaya başlamıştır. Sıcak para girişinin yavaşlamasıyla TL’de başlayan değer kaybının etkileri Ocak ayı enflasyon rakamlarında görülmeye başladı. Ocak ayında tüketici fiyatları, % 1,72; yurtiçi üretici fiyatları % 3,32 oranında arttı. 12 aylık tüketici enflasyonu % 7,5 olurken; üretici fiyatları çift haneye çıktı ve % 10,7 oldu.

Gıda ve ulaştırma zamlarında rekor
Ocak ayları itibariyle,  Üretici fiyatı 2003’den bu yana en yüksek artışını gösterirken; vatandaşın günlük yaşamında en çok kullandığı ürünlerin fiyatında olağanüstü artışlar oldu. Özellikle gıda grubundaki fiyat artışı mutfaktaki yangının büyüdüğünü gösteriyor. Ocak’ta gıda fiyatları % 5,2 artarak, 2003 yılından bu yana yayımlanan, mevcut enflasyon serilerinde rekor kırdı.

Sadece mutfakta değil, ulaştırma fiyatlarında da ciddi artış var. Ulaştırma fiyatları tek bir ayda % 2,5 artarak son dört yılın en yüksek artışını gösterdi.

Özellikle sabit ve dar gelirli vatandaşlarımızın geliri daha yılın ilk ayında hızla eridi.

Asıl zamlar önümüzdeki aylarda
Gerek üretici fiyatlarındaki olağanüstü artış gerekse çekirdek enflasyon göstergelerindeki gelişmeler, bu yıl çift haneli bir enflasyon yaşayacağımızı gösteriyor. Önümüzdeki aylarda TL’deki devalüasyonun başta enerji fiyatlarına yansıtılması ile beraber dar gelirli vatandaşlarımız zamlar altında daha çok ezilecek.

Hükümet gerçeklerden koptu
Hükümet ise vatandaşın durumundan bihaber. Hala, “Yüzde 5 olan enflasyon hedefini tutturacağız” diyerek ekonomiden ve gerçeklerden ne kadar kopuk olduğunu gösteriyor. Hükümet ekonomide bozulan güven algısını toparlayacak adımları derhal atmaya başlamalıdır.

Hükümet bunları yapmalı
Bu çerçevede hükümet, hukukun üstünlüğüne zarar verecek eylem ve işlemlerine derhal son vermeli, Türkiye’nin bir hukuk devleti olmadığına yönelik kuşku bulutlarını dağıtmalıdır. Bağımsız düzenleyici ve denetleyici kurumlara müdahalelerden vazgeçilmeli, asıl görevi enflasyonla mücadele olan Merkez Bankası üzerindeki siyaset gölgesi derhal kaldırılmalıdır. Ekonomimizin rekabet gücünü artırmak ve yeni küresel konjonktüre uyum sağlama kapasitesini güçlendirmek için gerçekçi bir yapısal reform takvimi açıklanmalıdır.

AKP’nin reform takati kalmadı
Ancak, AKP’nin ekonomide ihtiyaç duyulan reformları yapabilecek takatinin kalmadığı görülmektedir. Buna karşın Başbakan ne yapacağını bilememekte, çelişkili açıklamalarına devam etmektedir. Ekonomide B ve C planlarından bahseden Başbakan birkaç gün sonra yaptığı açıklamayı yalanlamaktadır. Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı her kritik dönemde olduğu gibi yine ortada görünmemektedir. Önümüzdeki 3 seçim, Türkiye’nin normalleşmesi, AB standartlarına kavuşması ve güçlü bir ekonomiye ulaşması için önemli bir fırsattır. Bugün geliri hızla azalan, işi riske giren vatandaşlarımız AKP’ye seçim sandıklarında gereken cevabı verecektir.

Anahtar Kelimeler
    Salı, 04 Şubat 2014 14:03

Bağlantılı Konular