CHP'li Umut Oran'ı şoke eden mahkeme kararı

T24 sitesinden, yayımladığı CHP’nin soru önergesinin kaldırılmasını talep eden TİB, CHP’li Umut Oran’a da aynı talepte bulundu. Oran, “Türkiye’de ilk kez mahkeme, yasamaya sansür koymaya çalıştı.” dedi.

İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi, CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran’dan Sabah - ATV satışına ilişkin olarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığı’na verdiği soru önergesini kişisel web sayfasından kaldırılmasını talep etti.

"Boyun Eğmeyeceğiz"
2. Asliye Ceza’nın kararının Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı aracılığıyla mail adresine ulaştırıldığını belirten Oran, “Bu olay, Türk demokrasi tarihine geçecek kara bir leke” dedi. Oran, “Meclis’e sunduğum bir yazılı soru önergesini içeren kişisel web adresimle ilgili olarak, erişimin engellenmesi talep edildi. Türkiye’de ilk kez mahkeme, yasamaya sansür koymaya çalıştı. Kim hangi hakla soru önergesi vermeme, web sitemde yayımlamama yasak koymaya cüret edebilir. Başbakan Erdoğan’ın emriyle TİB, tbmm.gov.tr adresine girip yolsuzluk önergelerini de mi ayıklayacak? Meclis’e sansür girişimine asla boyun eğmeyeceğiz” diye konuştu. HSYK’ya başvurarak, mahkeme başkanının soruşturulmasını talep edeceğini belirtti.

Saat 17.27 maili
Oran, kararın, “chp.org.tr” uzantılı kişisel mail adresine önceki akşam saat 17.27’de gönderildiğini, Sabah - ATV satışına yönelik olarak Erdoğan tarafından “havuz kurulduğu” iddialarını içeren yazılı soru önergesinin kaldırılmasının talep edildiğini belirtti. Oran, 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nin, önerge içeriğinin 5651 Sayılı Kanun’a aykırılık taşıdığı gerekçesiyle internet sayfasından kaldırılması kararı verdiğini belirterek şöyle konuştu:

“Yolsuzluk soruşturmasının üstünü kapatmak için milletvekillerinin yazılı soru önergeleri bile yasaklanmaya gayret edilmektedir. Darbe günlerinde bile yaşanmayan, bir yazılı soru önergesinin haberleştirilmesi, yayınlanması engellenmiştir.  Türkiye tarihinde ilk kez bir milletvekilini sansürleme girişimleri de hukuksuzluklarının kanıtı olarak mutlaka karşılarına konulacaktır. Soruları millet adına sordum. Hükümet bu sorulara cevap veremediği gibi yasama faaliyetini sansürlemeye çalışmaktadır. Hakim kararıyla milletvekiline yasak getiren zihniyetin, bu yasadan sonra sadece TİB kararıyla neler yapabileceğini herkes düşünmelidir. Ne yaparlarsa yapsınlar asla susmayacağız. Bu yollarla bizi ne korkutabilirler ne de yıldırabilirler.”

Önergedeki sorular
Çalık Grubu’nun Sabah - ATV satışına ilişkin olarak iş adamlarının 550 milyon dolarlık yardım havuzu oluşturulduğu iddiasını Meclis gündemine taşıyan Umut Oran,  şu soruları yöneltmişti:
“Sabah - ATV grubunu 4 yıl önce 1,1 milyar dolara satın alan ve damadınızın da uzun süre çalıştığı Çalık Grubu, Halkbank’tan aldığı 750 milyon dolar krediyi geri ödedi mi? Çalık Grubu, Halkbank’tan aldığı 750 milyon dolar krediyi kaç taksitte hangi tarihlerde ne kadarlık bölümünü geri ödedi? İstanbul Cumhuriyet Savcısı Muammer Akkaş’ın dosyası elinden alınana kadar yürüttüğü, ikinci yolsuzluk ve rüşvet operasyonu kapsamında teknik takibe yakalandığı biçimiyle, size yakın işadamlarının bir para havuzu (yardım havuzu) oluşturarak Sabah - ATV grubunu satın almaları için talimat verdiniz mi? Ya da söz konusu işadamlarına bu yönde bir telkininiz oldu mu? Sizin yönlendirmeniz üzerine Sabah ve ATV’nin satışı için son dönemde devletten büyük ihaleler alan işadamlarından destek talep edildiği ve bu amaçla 550 milyon dolarlık havuz oluşturulduğu, havuza ‘su koyacak’ işadamlarının ise Mehmet Cengiz, Celal Koloğlu, İbrahim Çeçen, Adnan Çebi, Hayrettin Özaltın, Muzaffer Nasıroğlu ve Abdullah Tivnikli’den oluştuğu iddiası doğru mudur? Grubu, Zirve Holding’in devir alacağı, başında ise Ömer Faruk Kalyoncu’nun bulunacağı duyumu doğru mudur?”

Haber: Bugün

    Pazar, 02 Şubat 2014 10:09

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica