"29 Ocak 2014 günü Çağlayan Adliyesi'nde 115 hakim ve savcının görev yeri neden değiştirilmiştir?"

Sezgin Tanrıkulu, 17 Aralık soruşturmasına bakan savcıların görev yerlerinin değiştirilme gerekçesini sordu.

Tanrıkulu’nun soru önergesi şöyle:

"Aşağıdaki sorularımın Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından yazılı yanıtlanmasını arz ederim.

1- Üç bakan çocuğu ile iş adamları Reza Zarrab (Rıza Sarraf) ve Ali Ağaoğlu’nun da şüphelileri arasında bulunduğu “17 Aralık” soruşturmasına bakan Kaçakçılık ve Narkotik Suçlar Bürosunda görevli savcı Celal Kara ile Memur Suçlarına bakan Mehmet Yüzgeç’in görev yerleri 29 Ocak 2014 günü hangi gerekçe ile değiştirilmiştir?
2- Soruşturma Savcıları Celal Kara ve Mehmet Yüzgeç’in görev yerleri RezaZarrab ‘ın malları üzerindeki tedbir kararının kaldırılmasına ilişkin Mahkeme kararına itiraz etmelerini engellemek için mi değiştirilmiştir?
3- Ayrıca, Celal Kara, bakan çocukları, iş adamı Reza Sarraf ve Süleyman Arslan’ın da aralarında bulunduğu şüpheliler hakkında hazırladığı ve bitirmek üzere olduğu iddianameyi tamamlamaması için mi Soruşturmadan alınmıştır?
4- Celal Kara’nın görevden alınması, İddianameye doğrudan müdahale edilmesi değil midir? İddianameye doğrudan müdahale edenler hakkında soruşturma açılmış mıdır?
5- İddianameye müdahale edilmesinin yasal bir gerekçesi bulunmakta mıdır?
6- 29 Ocak 2014 günü Çağlayan Adliyesi'nde 115 hakim ve savcının görev yeri neden değiştirilmiştir?
7- 17 Aralık 2013 tarihinde başlatılan Yolsuzluk ve Rüşvet operasyonu kapsamında gözaltına alınan RezaZarrabın malları üzerindeki satılamaz ve devredilemez tedbir kararının 29 Ocak 2014 günü kaldırılması nedeninin, Mahkemeye MASAK araştırma raporunun gönderilmemiş olduğu doğru mudur?
8- MASAK tarafından Reza Zarrab hakkında hazırlanmış bir MASAK araştırma raporu bulunmakta mıdır?
9- Bulunmaktaysa MASAK araştırma raporu neden Mahkemeye gönderilmemiştir?
10- MASAK tarafından RezaZarrab hakkında hazırlanmış bir MASAK araştırma raporu bulunmaktaysa Mahkemeye acilen gönderilecek midir; ya da MASAK tarafından yeniden bir rapor mu hazırlanarak Mahkemeye gönderilecektir?
11- RezaZarrab’ın malları üzerindeki tedbir kararının kaldırılması hangi yasa/yasalar madde/maddelerine göre alınmıştır?
12- RezaZarrab için adım adım bir aklama süreci mi başlatılmıştır?
13- Bundan sonraki adım, RezaZarrab’ın, bakan çocukları, iş adamı ve Süleyman Arslan’ın da aralarında bulunduğu şüpheliler serbest bıraktırılması mı olacaktır?"

    Salı, 04 Şubat 2014 09:36

Bağlantılı Konular