"Reza Zarrab için adım adım bir aklama süreci mi başlatılmıştır?"

Sezgin Tanrıkulu Reza Zarrab'ın mallarının üzerindeki tedbir kararının kaldırılmasına ilişkin soru önergesi verdi.

Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu’nun Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na sunduğu soru önergesi şöyle:

"1- Üç Bakan çocuğu ile iş adamları Reza Zarrab (Rıza Sarraf) ve Ali Ağaoğlu’nun da şüphelileri arasında bulunduğu “17 Aralık” Soruşturmasına bakan Kaçakçılık ve Narkotik Suçlar Bürosunda görevli savcı Celal Kara ile Memur Suçlarına bakan Mehmet Yüzgeç’in görev yerleri 29 Ocak 2014 günü hangi gerekçe ile değiştirilmiştir?
2- Soruşturma Savcıları Celal Kara ve Mehmet Yüzgeç’in görev yerleri Reza Zarrab‘ın malları üzerindeki tedbir kararının kaldırılmasına ilişkin Mahkeme kararına itiraz etmelerini engellemek için mi değiştirilmiştir?
3- Ayrıca, Celal Kara, Bakan çocukları, iş adamı Reza Zarrab ve Süleyman Arslan’ın da aralarında bulunduğu şüpheliler hakkında hazırladığı ve bitirmek üzere olduğu iddianameyi tamamlamaması için mi soruşturmadan alınmıştır?
4- Celal Kara’nın görevden alınması, iddianameye doğrudan müdahale edilmesi değil midir? İddianameye doğrudan müdahale edenler hakkında soruşturma açılmış mıdır?
5- İddianameye müdahale edilmesinin yasal bir gerekçesi bulunmakta mıdır?
6- 29 Ocak 2014 günü Çağlayan adliyesinde 115 Hakim ve Savcının görev yeri neden değiştirilmiştir?
7- 17 Aralık 2013 tarihinde başlatılan Yolsuzluk ve Rüşvet Operasyonu kapsamında gözaltına alınan Reza Zarrab’ın malları üzerindeki satılamaz ve devredilemez tedbir kararının 29 Ocak 2014 günü kaldırılması nedeninin, Mahkemeye MASAK araştırma raporunun gönderilmemiş olduğu iddiası doğru mudur?
8- MASAK tarafından Reza Zarrab hakkında hazırlanmış bir MASAK araştırma raporu bulunmakta mıdır?
9- Bulunmaktaysa MASAK araştırma raporu neden Mahkemeye gönderilmemiştir?
10- MASAK tarafından Reza Zarrab hakkında hazırlanmış bir MASAK araştırma raporu bulunmaktaysa Mahkemeye acilen gönderilecek midir ya da MASAK tarafından yeniden bir rapor mu hazırlanarak Mahkemeye gönderilecektir?
11- Reza Zarrab’ın malları üzerindeki tedbir kararının kaldırılması hangi yasaların maddelerine göre alınmıştır?
12- Reza Zarrab için adım adım bir aklama süreci mi başlatılmıştır?
13- Bundan sonraki adım, RezaZarrab’ın, Bakan çocuklarının, iş adamlarının ve Süleyman Arslan’ın da aralarında bulunduğu şüphelilerin serbest bıraktırılması mı olacaktır?"

    Pazartesi, 03 Şubat 2014 10:17

Bağlantılı Konular