"Eskişehir Valisi, Ali İsmail Korkmaz’ın ölümünden sorumlu değil midir?"

Sezgin Tanrıkulu, bugün Ali İsmail Korkmaz davası için Kayseri'ye giden araçların durdurulmasına ilişkin soru önergesi verdi.

Sezgin Tanrıkulu, Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu’nun Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na sunduğu soru önergesi şöyle:

"1- Gezi Olayları sırasında Eskişehir’de dövülerek öldürülen Ali İsmail Korkmaz’ın mahkemesi için 3 Şubat günü Türkiye’nin dört bir yanından yola çıkarak Kayseri’ye giden araçların durdurularak arama noktalarında saatlerce bekletildikleri iddiası doğru mudur? Doğru ise, gerekçesi nedir?
2- Seyahat özgürlüğü temel bir “İnsan Hakkı” olup, İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin 13. Maddesinde: “Herkesin bir devletin toprakları üzerinde serbestçe dolaşma ve oturma hakkı vardır.” ifadesi yer almaktadır. Bu kapsamda; Türkiye’nin dört bir yanından yola çıkarak Kayseri’ye giden araçların durdurularak arama noktalarında vatandaşlarımızın saatlerce bekletilerek bir tür baskı uygulanması ile Hükümetiniz tarafından Vatandaşların “Seyahat Özgürlüğü” engellenmemiş midir?
3- Kayseri Valiliği’nin olağanüstü hale benzer güvenlik önlemler aldığı iddiası doğru mudur? İddia doğru ise, Kayseri’de bir tür OHAL mı ilan edilmiştir?
4- Kayseri Emniyeti’ne ilave olarak 2 bin polis, TOMA ve helikopter desteği sağlandığı iddiası doğru mudur? İddia doğru ise, bu talimat kim ya da kimler tarafından verilmiştir?
5- Eskişehir Valisi, Ali İsmail Korkmaz’ın ölümünden sorumlu değil midir?
6- Eskişehir Valisi hakkında İçişleri Bakanlığı bir soruşturma başlatmış mıdır? Başlatılmamışsa, soruşturmanın başlatılmamasının gerekçesi nedir?"

    Pazartesi, 03 Şubat 2014 18:08

Bağlantılı Konular