Loğoğlu, AKP'nin Cenevre Konferansı'na yönelik tavrını eleştirdi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, “Tutukluluk sürelerinin mümkün olduğu kadar kısa olması lazım. Onun olabilmesi için de adaletin mümkün olduğu kadar çabuk işlemesi lazım. Türkiye’de her ikisi de olmuyor.” dedi.

Loğoğlu, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında Cenevre Konferansı'na değinerek, AK Parti’nin bu konferansa yönelik yaklaşımını eleştirdi.

AK Parti’nin yanlış Suriye politikasının konferans boyunca da devam ettiğini ileri süren Loğoğlu, “AKP Cenevre Konferansı’nın içini boşaltmaya, hatta sabote etmeye, diplomatik girişimleri kendi siyasetinin aracı haline dönüştürmeye ve Suriye muhalefetinin ve sadece Suriye muhalefetinin avukatlığını yapmaya soyundu” değerlendirmesinde bulundu. Dışişleri Bakanı Ahmet Davuoğlu’nu da eleştiren Loğoğlu, “Bir gün Suriye konusunda özür dilemesi gereken bir tek Dışişleri Bakanı var ise o da Davutoğlu’nun kendisi. Bunu unutuyor, hep suçu başkalarında görüyor.” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın İran ziyaretinde de Suriye konusunun mutlaka gündeme gelmiş olduğunu düşündüğünü aktaran Loğoğlu, ancak bu konuda bir açıklamanın kamuoyuna yansımamış olmasının ise mutabakat sağlanamadığı sonucunu akla getirdiğini söyledi.

Türkiye ve İran arasındaki ilişkide artık güven ortamının olmadığını ifade eden Loğoğlu, bunun en somut örneğinin de Erdoğan’ın ziyareti sonrasında iki ülke arasında bazı anlaşmaların imzalanmasına karşın Suriye konusunda iki ülkenin de şimdilik sesiz kalmayı tercih etmeleri olduğunu belirtti.

İsrail ile Kıbrıs Rum Yönetimi’nin ortaklaşa gerçekleştirecekleri tatbikata ilişkin açıklamalarda da bulunan Loğoğlu, şunları kaydetti:

“Öteden beri hem Kıbrıs Türk halkının, hem Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin, hem de Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki haklarına tecavüz eden bir Rum yönetimi ile ilişkilerimizin bozulduğu bir İsrail ortak tatbikat yapıyorlar. Bu doğrudan doğruya siyasi anlamda Türkiye’yi hedef alan bir gövde gösterisidir. Bu konuda AKP iktidarının ağzından henüz bir şey duymuş değiliz. Burada önemli olan İsrail ile Güney Kıbrıs Rum yönetiminin ortak askeri tatbikat düzenleme noktasına gelecek kadar cesaretli veya pervasız veya kendilerini bunu yapabilecek güçte görebilmeleri. Bunlar AKP’nin Doğu Akdeniz’de izlediği politikanın politika olmadığının işareti.”

”Büyük abilerin elinde tutsak olacağız”
Konuşmasında internete ilişkin düzenlemeye de değinen Loğoğlu, “Öngördükleri düzenlemeler geldiği takdirde hepimiz sadece büyük abinin gözetiminde değil, bir sürü büyük abinin ellerinde tutsak olacağız. Bilgisayarımızı açtığımız anda yaptığımız her iş ve işlem ötekilerin, kontrolcülerin denetimi altına geçecek.” diye konuştu. Loğoğlu, herkesin “uyanmasını” ve düzenlemeye izin vermemesini de istedi.

Loğoğlu, “TİB’in Umut Oran’ın verdiği bir soru önergesini haber sitelerinden sildirilmesi ve Oran’a da bu önergeyi internet sitesinden kaldırması yönünde talepte bulunması” iddialarına ilişkin soru üzerine, “Hangi hakla, hangi hukukla? Bir milletvekilinin TBMM İçtüzüğünde temel bir hak olarak öngörülen soru sorma hakkını kim engelleyebilir? TBMM çatısı dışında böyle bir güç Türkiye’de yoktur. ‘Soru da soramazsın’ diyorlar. Hadi oradan demek lazım, en hafif tabiriyle” diye konuştu.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın tutukluluk süresinin kısaltılmasına ilişkin değerlendirmesinin de sorulduğu Loğoğlu, şunları söyledi:

“Adalet Bakanı’nın bu konuda yaptığı bir açıklamaya göre şu anda 5 yıldan fazla tutuklu olan 149 kişi var. 149 kişinin aileleriyle birlikte hayatları kararmış durumda. Son dönemlerde Adalet ve Kalkınma Partisi’nde bir adalet sevdası başladı. Her yerde adalet arıyorlar. 10 yıl dile bile kolay değil, uzun bir süre, tutukluluk olduğu zaman daha da uzun bir süre. Ben Adalet Bakanı’na soruyorum, ‘Diyor ki bunu 7,5 yıla çekeceğiz. İlerde 5 yıla da çekebiliriz’. Bu nasıl bir adalet mantığıdır? 5 yıla çekilebilecek bir şey ise neden geciktiriyorsunuz? Tutukluluk sürelerinin mümkün olduğu kadar kısa olması lazım. Onun olabilmesi için de adaletin mümkün olduğu kadar çabuk işlemesi lazım. Türkiye’de her ikisi de olmuyor.”

    Pazartesi, 03 Şubat 2014 17:38

Bağlantılı Konular