“Bir ülke Başbakanı'nın “gazete kapatması” örnek teşkil edecek bir davranış mıdır?”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu’nun Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na soru önergesi verdi.

“Bugünkü AKP Grup Konuşmanızda dile getirdiğiniz, “İngiltere Başbakanı James Cameron gazete kapattı” ifadeniz ile birlikte gözler İngiliz Hükümetiyle basını arasında son dönemde yaşanan tartışmalara çevrilmiştir.

Basında, İngiltere Hükümetinin son dönemde iki farklı olayda, gazetelerle karşı karşıya geldiğine dair haberler yer almıştır. İlk olayda, ülkenin en eski gazetelerinden, Rupert Murdoch’un sahibi olduğu 168 yıllık News of the World adlı pazar gazetesi yönetici ve muhabirlerinin, yasadışı telefon dinlemelerine karıştıklarının ortaya çıktığı, telekulak olayına karışan gazeteci ve yöneticiler hakkında yasal işlem başlatıldığına dair haberler yer almıştır. Skandalın büyümesi üzerine ise, gazetenin sahibi Murdoch, News of the World’ü kapatma kararı almıştır.

İkinci olayda ise, The Guardian gazetesinin, gelen ABD Ulusal Güvenlik Kurumu’na ait bazı belgeleri yayınladığı ve bu süreçte gazeteye gelen İngiliz istihbaratına mensup iki kişinin, gazetenin elindeki diğer belgeleri yayınlamamasını istediği, bu isteğin ise gazetenin genel yayın yönetmeni tarafından kamuoyuna açıklandığı haberleri basında çıkmıştır. Ayrıca, İngiltere Başbakanı Cameron, belgeleri yayınlamanın “İngiltere’nin düşmanlarına yardım etmek” anlamına geldiğini söylediği bir konuşma yapmıştır. Guardian bu süreç sırasında ve sürecin ardından yayınlanmaya devam etmiştir.

Bu bağlamda;

1. İngiltere’de iki farklı önemli olayda ismi geçen gazetelerle ilgili olarak, İngiltere Başbakanı James Cameron’un bu gazeteleri kapattığı yönünde tarafınıza iletilen gizli bir bilgi var mıdır? Yoksa, bu konuda tarafınıza bu bilgi nasıl iletilmiştir?
2. İngiltere Başbakanı Cameron’ın kapattığını söylediğiniz gazete hangisidir?
3. Konu ile ilgili News of the World adlı gazetenin sahibi Rupert Murdoch’un gazeteyi kapatma kararı alması, The Guardian Gazetesinin yaşadığı durum neticesinde bile yayına devam etmesi İngiltere Hükümeti’nin basına müdahale etmediğinin açık bir göstergesi değil midir?
4. İngiltere Hükümeti gibi diğer hangi ülkelerde “Basın” a müdahalede bulunulmamakta ve demokratik ülkelerde olması gerektiği gibi “Basın Özgürlüğü” bulunmaktadır?
5.Bir ülke Başbakanının “Gazete Kapatması” örnek teşkil edecek bir davranış mıdır?
6. İngiltere ile Türkiye, basın özgürlüğü konusunda yapılan başta Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF) olmak üzere uluslararası basın örgütlerinin listelerinde kaçıncı sıradadırlar? Türkiye, bu anlamda İngiltere’den kaç sıra geridedir?
7. İngiltere’de kaç gazeteci hapistedir? Bu sayı Türkiye’de kaçtır?
8. Türkiye’de son bir yılda Başbakan olarak kaç gazeteci hakkında suç duyurusunda bulundunuz? İngiltere Başbakanı son bir yılda kaç gazeteci hakkında suç duyurusunda bulunmuştur?
9. Türkiye’de 2003-2014 yılları arasında 28 Ocak tarihi itibariyle kapatılan ya da yayını durdurulan internet sitelerinin sayısı nedir?
10. Türkiye’de 2003-2014 yılları arasında 28 Ocak tarihi itibariyle işten çıkarılan gazeteci sayısı nedir?
11. Türkiye’de 2003-2014 yılları arasında 28 Ocak tarihi itibariyle el değiştiren gazete, radyo, televizyon kanalı sayısı nedir? Ve bu gazete, radyo, televizyon kanallarının isimleri nedir?
12. Türkiye’de 2003-2014 yılları arasında 28 Ocak tarihi itibariyle TMSF yönetiminde olan gazete, radyo, televizyon kanalı sayısı nedir? Ve bu gazete, radyo, televizyon kanallarının isimleri nedir?”

    Çarşamba, 29 Ocak 2014 11:50

Bağlantılı Konular