Kılıçdaroğlu, Prof. Dr. Hilmioğlu'nu Silivri'de ziyaret etti

Kemal Kılıçdaroğlu, İnönü Üniversitesi Eski Rektörü Prof.Dr. Fatih Hilmioğlu’nu tutuklu bulunduğu Silivri 1 Nolu Cezaevinde ziyaret etti.
CHP Lideri Kılıçdaroğlu,  Prof.Dr. Fatih Hilmioğlu’nun sağlık durumuyla ilgili bilgi aldı ve geçmiş olsun dileklerini iletti.
 
Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak, Gürsel Tekin’in yanı sıra Cezaevleri Komisyonu Üyesi Malatya Milletvekili Veli Ağbaba da ziyarette yer aldı.
 
Ziyaret sonrası basın mensuplarına açıklama yapan Kılıçdardoğlu, Hilmioğlu’nun Türkiye’nin sayılı bilim insanlarından olduğunu hatırlattı.

Uzun süredir hapiste olan Hilmioğlu’nun, ciddi sağlık sorunlarının bulunduğunu belirten Kılıçdaroğlu, “Tabi bir hekim olarak kendi sorununu bilmesi ayrı bir dram. Sadece kendisi değil, kendisiyle beraber pek çok hükümlünün aynı sorunu, benzer sorunu yaşadığını ifade etti. Hazreti Ali’nin ‘Bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum’ diye çok güzel bir sözü var. Fatih Hilmioğlu’nun binlerce öğrenci yetiştirdi, bunlar Anadolu’nun pekçok ilinde, ilçesinde insanlara şifa dağıtıyorlar.

Fatih Hilmioğlu gibi bir insanı hapiste tutmak gerçekten çok acı. Büyük bir dram. Sağlığa ihtiyacı var, huzura ihtiyacı var. Buradan bütün yetkililere sesleniyorum. Bu insanlık dramına son verin, bu dram Türkiye’nin vicdanını kanatıyor. Doğru değil. Oğlunu kaybetti, hapisteydi. Bu drama bir insanın dayanması mümkün değil. Sadece onun değil. Benzeri bir dramı yaşayan çok sayıda hükümlü var. Özellikle Sayın Başbakana bir çağrıda bulunmak istiyorum. Siyaseti bir tarafa bırakalım. Bir insan hapse girdikten sonra devletin koruması altındadır, devletin güvenliği altındadır. Orada eğer bir kişi adım adım ölüme yollanıyorsa ve öleceğini biliyorsa bunu hapiste tutmak doğru değildir. Sayın Cumhurbaşkanına da sesleniyorum. Yetkiniz var, lütfen yetkinizi kullanın. Eğer kamuda birileri yetkisini kullanmıyorsa onları harekete geçirin. Bu günlük sıcak siyasetin konusu değildir. İşin ucunda bir insanın hayatı var. Öldükten sonra çözüm üretmek hiçbir şekilde kabul edilemez Ölmeden önce önlem almanız gerekir, çözüm üretmeniz gerekir. Bu insanlık dramına son verelim” dedi.
    Salı, 28 Ocak 2014 20:10

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica