"Bülent Ecevit Siyaset Okulu" açıldı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Bülent Ecevit'in manevi önderliğinde toplumu temiz kılmak, Türkiye'yi temiz kılmak, siyaseti temiz kılmak bizim yolumuz olacaktır." dedi.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, düzenlenen törende, partisinin Bülent Ecevit Parti Okulu'nun açılışını yaptı.

Kılıçdaroğlu, parti önüne kurulan platformda yaptığı konuşmada, partisinin daha önce bir siyaset okulu bulunmadığını söyledi. Partinin yeni genel merkeze taşınmasıyla eski genel merkezin parti siyaset okuluna dönüştürüldüğünü anlatan Kılıçdaroğlu, açılışın da güzel ve etkileyici şekilde yapıldığını ifade etti.

Daha sonra parti okuluna Bülent Ecevit'in ismini verme kararı aldıklarını dile getiren Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

"O'nu halk Karaoğlan olarak bağrına bastı. Yeri geldi Kıbrıs Fatihi olarak seslendi. Yeri geldi bütün yoksul kitleler Bülent Ecevit'e sahip çıktılar. Çünkü O, 'ne ezen ne de ezilen, insanca, hakça bir düzen' diyen ilk liderdi. O liderin bir başka özelliği daha da vardı. Askeri darbelere karşı ilk net tavrını koyan liderdi. Darbelere boyun eğmedi, onuruyla hapse girdi, onuruyla hapisten çıktı. Çünkü o halkın lideriydi. Halkçı Ecevit'ti. O, halkın günlünde yer eden bir siyasal liderdi.

Ecevit, sosyal demokrasiyi geniş kitlelere  en güzel anlatan liderdi. Sosyal demokrasinin ne olduğunu neden sosyal demokrasinin bu ülkeye gelmesi gerektiğini anlatan liderdi. O, hepimizin gönlünde yer etti. O sadece bir siyasetçi değildi. O aynı zamanda önemli bir düşünürdü, önemli bir şairdi. Önemli bir tarihçiydi. Hayatın her alanıyla ilgilenen önemli bir liderdi. Onun ismini parti okulumuzu vererek kısmen de olsa görevimizi yerine getirmiş oluyoruz diye düşünüyorum."


"Biz Bülent Ecevit'i seviyoruz."
Kılıçdaroğlu, Bülent Ecevit'i sevdiklerini belirterek, "O'nun çizdiği yolda ilerleyeceğiz. Demokrasimizi güçlendireceğiz." diye konuştu.

Bülent Ecevit'in  yıllarca önce söylediğini 21. yüzyılda da söylediklerini ifade eden Kılıçdaroğlu, "Bu ülkede herkes barış içinde yaşamalı, huzur içinde yaşamalı. Her evde insanlar mutlu olmalı. Türkiye mutlu olmalıdır ki Türkiye dışarıda güçlü olmalı. Onun için söylüyoruz, ne ezen ne ezilen, insanca, hakça bir düzen istiyoruz. ve bunu devam ettireceğiz." dedi.

Kemal Kılıçdaroğlu, Bülent Ecevit'in topluma temiz siyasetin, mütevazı yaşamın, ne olduğunu, kendi malını kullanmanın ne kadar önemli olduğunu öğrettiğini ifade ederek, "Biz o değerlerden biraz koptuk. Ama Bülent Ecevit'in izinden giderek o değerleri yeniden yakalayacağız. Toplumu temiz kılmak, Türkiye'yi temiz kılmak, siyaseti temiz kılmak, Bülent Ecevit'in önderliğinde, onun manevi önderliğinde, bizim yolumuz olacaktır. Herkesin buna inanmasını istiyorum. Temiz toplum, temiz siyaset bizim temel felsefemiz olacaktır" dedi.

Kılıçdaroğlu, daha sonra törene katılan eski Başbakanlardan Bülent Ecevit'in eşi Rahşan Ecevit'le birlikte Parti Okulu binasının önüne yaptırılan Bülent Ecevit'in heykelini açtı. Kılıçdaroğlu, daha sonra parti okulunu gezdi.

Rahşan Ecevit'ten birleşme çağrısı
Törende konuşma yapmayan Rahşan Ecevit de görüşlerini gazetecilere dağıtılan basın açıklamasıyla  duyurdu.
Rahşah Ecevit, Bülent Ecevit'in 41 yıl önce 26 Ocak 1974 tarihinde 37. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni kurduğunu anımsatarak, CHP'nin Bülent Ecevit'in siyasetteki mirasına sahip çıktığını anlattı.
Bülent Ecevit Siyaset Okulu'nun Türk siyasetine yeni, eğitimli ve yetenekli insan kaynağı sağlayacağına inandığını ifade eden Rahşan Ecevit, halka ve demokrasiye uzun yıllar hizmet edecek temiz siyasetçiler yetiştirileceğini kaydetti.
Siyasette ahlak, dürüstlük ve tevazunun Bülent Ecevit'in mirası olduğunu vurgulayan Rahşan Ecevit, bu kavramların aynı zamanda CHP'nin de öncelikli değerleri olduğunu belirtti.

Rahşan Ecevit, şu değerlendirmelerde bulundu:
"Son yıllarda ülkemizde maalesef siyaset bu kavramlardan uzaklaştı. Halkımız kamplara bölündü, devletimiz işlemez hale getirildi. Bu nedenle gün şu parti, bu parti demeden... Dün, bugün, yarın demeden... Tıpkı Bülent Ecevit'in 1957'de siyasete girerken yaptığı gibi sadece ve sadece samimi olarak Türkiye'nin geleceğini düşünme günüdür. Gün, ahlaklı ve dürüst siyasetle halktan yana siyasetle birleşme günüdür. Bu nedenle Türkiye'yi içine düştüğü karanlıklardan kurtarmak isteyen tüm insanları ve Ecevit'e gönül vermiş olan tüm demokratik solcuları CHP çatısı altında birleşmeye davet ediyorum."

Haber: Haberler.com

    Pazar, 26 Ocak 2014 18:09

Bağlantılı Konular