"Vagus.tv isimli sitenin kapatılmasının gerekçesi nedir?"

Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Başbakan'a Vagus.tv sitesinin yasaklanmasının gerekçesini sordu.

"Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına,
Aşağıdaki sorularımın Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

Dr. M. Sezgin Tanrıkulu
İstanbul Milletvekili

Gazeteci Serdar Akinan’ın sitesi Vagus.tv’de yasaklı siteler arasına girmiştir. Vagus.tv, yolsuzluğu haberleştiren siteler arasında olmasıyla bilinmekteydi. Vagus.tv internet sitesi, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı kararıyla TİB tarafından kapatılmıştır. TİB’in internet sitesinde erişim engellerinin sorgulandığı sayfada vagus.tv için “Bu İnternet sitesi (vagus.tv) hakkında İstanbul CBS’nin 16/01/2014 tarih ve 2012/656 sayılı kararına istinaden Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı tarafından koruma tedbiri uygulanmaktadır” denilmiştir.

Bu bağlamda:

1-  Vagus.tv isimli sitenin kapatılmasının gerekçesi nedir?
2- Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) kararının işleme alınmasının talimatını kim vermiştir?
3- 16 Ocak 2014 tarihinde Vagus.tv sitesine Türkiye’den erişimin durdurulması ile ilgili olarak Mahkeme Kararı bulunmakta mıdır?
4- Bulunmakta ise 2012/656 sayılı kararına istinaden Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB)  bu kararı neden daha önce işleme koymamıştır?
5- Vagus.tv sitesine erişimin yasaklanması kararının alınmasında sitenin yolsuzluk ile ilgili haberler yayınlamasının etkili olduğu iddiası doğru mudur?
6- 17 Aralık’taki Yolsuzluk ve Rüşvet Operasyonu'nun haberlerini yaptıkları için kaç haber sitesi kapatılmıştır? Kapatılma gerekçeleri nedir?
7- 17 Aralık’taki Yolsuzluk ve Rüşvet Operasyonu'nun haberlerini yaptıkları için kaç televizyon kanalına ceza verilmiştir?
8- 17 Aralık’taki Yolsuzluk ve Rüşvet Operasyonu'nun haberlerini yaptıkları için kaç gazeteci ve yazar işten çıkarılmıştır?"

    Salı, 28 Ocak 2014 13:54

Bağlantılı Konular