"Kılıçdaroğlu’nun duruşu hiç değişmeyecek"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yolsuzluklarla aynı kararlılıkla mücadele edeceğini söyledi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin, bir basın toplantısı düzenledi. CHP Genel Merkezi’nde gerçekleşen toplantıda Tekin, Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç’ın Bursa’da yaptığı basın toplantısında kullandığı ifadeleri eleştirdi. Tekin, Arınç’ın “Her şeyin garantisi biziz. Biz varsak siz varsınız. Biz yoksak sizler de yoksunuz.” ifadesinin iki anlam ifade ettiğini belirterek, “Birincisi, varsa eğer suç ortaklığını ifade eder. İkincisi, açık bir tehdittir. Bizim bildiğimiz demokrasilerde iktidar 76 milyonu yani Başbakan’ın 2011 yılında ifade ettiği gibi balkona çıkıp '76 milyonun güvencesiyim' demesidir. Sayın Arınç, bu cümleleri hangi anlamda kullanmış doğrusu merakla bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Konuşmasına Arınç’ın cümlelerini okuyarak devam eden Tekin, “ 'Operasyonu yapanların canlarına ot tıkayacağız.' diyor. Şöyle bir düşünün bir Hükümet Sözcüsü, bir Bakan, olası yarın yapılacak olan operasyonlarla ilgili bu ülkenin savcılarını bu ülkenin polislerinin durumunu siz düşünün. Sayın Arınç, biz kabinede en az mevcut Bakanlar sıralamasında kısmen de olsa vicdanlı bir Bakan olarak sizi biliyordum ama yanılmışım. Bütün bu operasyonlar, bütün bu yolsuzluklara rağmen ortada belgeler, bilgiler, tapeler buna rağmen bu yolsuzlukları yapan insanların canına ot tıkayacaksınız pes doğrusu. Bu cümlelerin tamamını şiddetle kınıyorum. Yarın yolsuzlukla, hırsızlıkla mücadele edecek, kamu adına görev yapan bütün savcıların, bütün polislerin, bütün istihbarat örgütlerinin teminatı da CHP olacak.” değerlendirmesini yaptı.

İstanbul Esenyurt’ta MHP Seçim Bürosu’na yapılan saldırı sonucunda hayatını kaybeden Cengiz Akyıldız’a rahmet dileyen Tekin, MHP’ye de başsağlığı diledi.

"Sizin sağlara saygınız yok ama ölülere bir saygınız olsun”
Arınç’ın cesareti Başbakandan aldığını anlatan Tekin, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Sayın Başbakan dün ne söylemişti? Önce hafızalarınızı yenilemek için iki yıl önce sizlerle paylaşmış olduğum bir rant haritası vardı. Organize imar yolsuzlukları nasıl olduğunu harita üstünde tane tane hem sizlerle paylaştım. Aynı zamanda hatırlarsanız Sayın Başbakana postalamıştım. İşte bu rant haritası. Sayın Başbakan dün, "Ben belediye başkanlığı yaptım. Belediyelerde fırıldakların nasıl döndüğünü çok iyi bilirim." dedi. Doğru evet fırıldakların nasıl olduğunu, nasıl döndüğünü iki yıl önce haritayla size göndermiştim. Mesela bunlardan birkaç tane örnek söylemek istiyorum. Bir tanesi hani sizin sağlara saygınız yok ama ölülere bir saygınız olsun. En azından inancınızın gereği böyle olması gerektiğine inanıyorum. Şu fotoğraf görmüş olduğunuz bu fotoğraf mezarlık alanı ve bir tekke. Sonra ne olurdu burası? Burası şöyle bir şey oldu. Neresidir burası? AK Parti il binası.”

Başbakan’ın ifade ettiği fırıldak işlerin nasıl döndüğünü anlatacağını kaydeden Tekin, “Burası benim de il başkanı olduğum dönem kamuoyuyla paylaştım ve buranın bir insanlık ayıbı olduğunu, burada böyle bir imar uygulamasının yapılamayacağını defalarca kamuoyuyla paylaşmamıza rağmen, yargıya götürmemize rağmen ne yazık ki yargı çok topal yürüdüğü için yıllar geçti benim söylemiş olduğum 2008. Bugün 2014’teyiz. Yani 6 yıl sonra bir yargı kararı çıktı. Yargı kararı nasıl çıktı? Yargı kararı bu binanın kaçak olduğunu ve yasadışı olduğuna karar verdi. E nasıl yapılmış yani bu kadar belediyenin fırıldaklarını bilen insanlar bunu nasıl yaptılar diye doğal olarak hepinizin düşünmesi gerekiyor. Biliyorsunuz kurallar var sit alanları kurullara bağlıdır. Kurullarda her şeye rağmen gerçekten namuslu, tarihe saygısı olan, ölüye, diriye saygısı olan, mezarlığa saygısı olan bilim adamları kurul bu planlar yapılırken kurul kararında onay vermediler. Onay verilmediği için iptal etmek zorunda kaldılar. Sonra ne oldu? O kurul yerinde durabilir mi savcı gibi, polis gibi? Yani AKP'nin kendi organize işleriyle ilgili bir uygulama yapılacak o uygulamaya da haddi bilmez o kurul yöneticileri böyle bir karar verecek. Ne oldu kurul yöneticileri? Tamamı değiştirildi. Ne uğruna değiştirildi? Sadece organize işlere engel oldukları için bu değiştirildi.” diye konuştu.

“Bu binanın sahibi aynı zamanda bu il binasını yapan bir vatandaşımızdır”
İstanbul’un tarihi silueti bozuldu diye daha önce paylaştıklarını hatırlatan Tekin, “Daha sonrada Sayın Başbakan bütün bu rezil tabloyu görünce kamuoyuyla o da paylaşmak zorunda kaldı. Bu kabul edilir değil dedi. Ne dedi buna? Ben dedi rica ettim burayı tıraşlayın tıraşlanmadı. Bende küstüm. Şimdi siz kurul yöneticilerine küsmüyorsunuz, onu bir bıçakla kesip alıp atmasını biliyorsunuz ama bu zatı muhtereme gelince niye küsüyorsunuz? Niye küsüyor biliyor musunuz? Çünkü bu binanın sahibi aynı zamanda bu il binasını yapan bir vatandaşımızdır. Şimdi neden küstüğünü anlayabiliyor musunuz? İki; doğrusu burada da bir hayret içindeyim. Bir yargı kararı çıktı bununla ilgili. Yargı kararı bunun belli katlarının tıraş edilmesi gerektiği kararı aldılar. Şimdi ben yargı mensuplarına soruyorum. Bu kararı verirken ya da size bilirkişi organize aynı zamanda organize bilirkişi müesseseleri kuruldu değerli arkadaşlar. 2 yıldır, 3 yıldır, 5 yıldır yırtınıyorum. Bu organize imar yolsuzluklarının bir parçası olan doğal olarak yargıda hakim, savcı imar uygulamalarını çok bilmez. Gelecek rapora göre karar verir. Şimdi bu raporu yazan o vicdansızlara sesleniyorum. Plan tadilini kim yaptı? İnşaat ruhsatını kim verdi? Niye bunlar ceza almaz da bu mal sahibi ceza alır? Mal sahibi gereğini yapmış, size bir bina yapmış işte. Ne yapsın adam? Binanın dışında da neler yaptığını bilmiyoruz” ifadelerini kullandı.

“Kılıçdaroğlu'nun duruşu hiç değişmeyecektir”
Tekin, “Altını çizerek söylüyorum organize işler, yolsuzluklar nereden gelirse gelsin CHP’nin duruşu değişmeyecektir. Hele Sayın Kılıçdaroğlu’nun duruşu hiç değişmeyecektir. Sayın Kılıçdaroğlu dün nasıl yolsuzlukla mücadele ettiyse bugünde aynı kararlılıkla mücadele eder. Ama böyle bir çaresizlik olur mu? Başbakanın dün kullanmış olduğu cümlelere bakın. Dehşete kapıldım. Acaba dedim kim bu muhalefet partisi mi? Bu uygulamanın başında olmayan bir zat mı? İnşaat mafyası diyor.” şeklinde konuştu.
CHP’li müteahhit tanımadığını kaydeden Tekin, şöyle devam etti:
“Çünkü CHP’li, fark etmez CHP’li, BDP’li, MHP’li ya da farklı siyasal düşüncelerde olması. Eğer Sayın Başbakan'ın onayından geçmemişse İstanbul’da Sayın Topbaş’ında onayından geçmesi mümkün değil. Unutmayın İstanbul’un baştan beri söylüyorum İstanbul’un belediye başkanı Sayın Tayyip Erdoğan’dır. Sayın Topbaş da onun yardımcısıdır. Ve bütün bu uygulamalara baktığımızda bu uygulamaların çoğunda Sayın Topbaş’ın da bir kısmından bilgisi yok. Örneğin 3. köprüyle ilgili. Yine 3. köprü uygulamasının daha yapılmadığı günden itibaren kamuoyuyla paylaştım. Elbette ulaşım sorununun çözülebilmesi için yapılması gereken hangi uygulamalar varsa her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu ifade ettik. Ama ulaşımın nasıl olup olmayacağını Sayın Erdoğan ya da bizler ya da siyasilerin karar verebileceği bir iş değildir. Tamamen bilimsel olarak bu konuda eğitim almış, şehirlerin nasıl olup olmayacağını, ulaşımın nasıl ulaşım ağlarının nasıl çözüleceğini bilim insanları karar verir. Sadece Türkiye’deki bilim insanları yetmedi. Sayın Topbaş Japonya’dan ulaşım uzmanlarını getirdiler. Hayır dediler 3. köprü yaparsanız 3. köprüde bir trafik sorunu çözmeniz mümkün değildir.”

Ecevit 99 depreminden sonra İstanbul’da 500’e yakın kamuya ait, millete ait, yani milli emlak üstünde milli emlak yazdığını ve millete ait olan bu arsaları deprem dönüşümü için kullanmak için depreme ayırdığını hatırlatan Tekin, “Kent dönüşürken ya da Allah göstermesin herhangi bir deprem anında insanların birikebileceği ya da barınma çadırlarının kurulabileceği alanlar. Şimdi bunun bir tanesi var mı? Biriniz cevap vermeyecek misiniz kardeşim iki yıldır soruyorum. Çıkın evet biz bu arsaları kamu adına kullandık deyin. Diyebilirler mi? Diyemezler. Şimdi bu kadar kirliliğe bulaşmış, bu kadar organize işlerin içinde olan bir iktidarın CHP ya da CHP Genel Başkanı'na dil uzatmasını şiddetle kınıyorum.” dedi.

Haber: İnternet Haber

    Pazartesi, 27 Ocak 2014 17:40

Bağlantılı Konular