"Uzlaşma Komisyonu konusunda CHP olumlu bir çizgide olacak"

“Herkes elini taşın altına koysun. Türkiye’de  adalet herkese lazım. MHP’ye de, BDP’ye de CHP’ye de lazım. Ve en fazla AKP’ye lazım.”

Genel Başkan Yardımcısı Loğoğlu, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, İstanbul’da seçim bürosuna silahlı saldırı düzenlenmesi ve bir kişinin hayatını kaybetmesi nedeniyle MHP camiasına ve tüm Türkiye’ye başsağlığı dileğinde bulundu.

Fransa Cumhurbaşkanı Hollande’in bugün başlayacağı Türkiye temasları kapsamında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile bir görüşme yapacağını belirten Loğoğlu, bu görüşmede pek çok konunun gündeme geleceğini, ancak CHP’nin Türkiye-AB ilişkilerinde Fransa’nın daha yapıcı bir tutum izlemesini isteyeceklerini bildirdi.

Uludere olayında yaşamını kaybeden bir kişinin ailesine, ölümünden iki yıl sonra para cezası tebliğ edilmesini eleştiren Loğoğlu, bunun kabul edilemez bir durum olduğunu söyledi. Loğoğlu, CHP’nin Uludere olayının takipçisi olduğunu, bu konuya ilişkin hazırlanan raporun İngilizce’ye çevrilerek, başta Türkiye’deki büyükelçilikler olmak üzere yurtdışında da uluslararası kuruluşlara gönderileceğini kaydetti.

Loğoğlu, Cenevre-2 Konferansına ilişkin ise konferansın tarafları aynı masada buluşturabilmesi dolayısıyla sınırlı da olsa bir umut ışığı niteliğinde olduğuna işaret etti. “Bu sürecin bir mutabakatla sonuçlanması için ilgiyle takip ediyoruz” diyen Loğoğlu, burada BM tarafından gündeme gelen önerilerin CHP’nin baştan bu yana savunduğu görüşler olmasının da sevindirici olduğunu belirtti.

”Yasanın dondurulması bile iyi bir gelişme”
Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun bu konuda bir Uzlaşma Komisyonu kurulması halinde temsilci göndereceklerini açıkladığını belirten Loğoğlu, bu konuda şunları söyledi:

Anayasa Uzlaşma Komisyonu örneğinden bakıldığı zaman, evet bir sonuç alınamadı ama en azından çalışmalarında çatışma ortamı, kavga gürültü yok. Eşit zeminde güreşiyorlar. Her parti eşit oranlarda temsil edildiği için alınacak sonucun toplumsal iradeyi yansıtması bakımından daha etkili olduğunu söylememiz mümkün. Bir Uzlaşma Komisyonu konusunda CHP olumlu bir çizgide olacak” diye konuştu.

Loğoğlu, "Komisyon için çağrıyı kimden bekliyorsunuz?” sorusuna ise “Çağrı Sayın Çiçek tarafından yapıldı. Herhalde Grup Başkanvekilleriyle  ikinci bir tur yapılması lazım. Orada bütün partiler bir uzlaşma komisyonu üzerinde mutabık kalırlarsa süratle bu hayata geçirilmelidir. Türkiye’nin buna ihtiyacı var. Türkiye’nin adalete ihtiyacı var” karşılığını verdi.

MHP’nin Uzlaşma Komisyonu’na katılmaması halinde nasıl bir yol izlenebileceği sorusunu yanıtlayan Loğoğlu, MHP’nin tavrının ne olacağını bilmediğini, ancak herkesin bu komisyonda yer almasını arzu ettiğini söyledi. Loğoğlu, “Herkes elini taşın altına koysun. Türkiye’de adalet herkese lazım. MHP’ye de BDP’ye de CHP’ye de lazım. Ve en fazla AKP’ye lazım” değerlendirmesinde bulundu.

    Pazartesi, 27 Ocak 2014 17:28

Bağlantılı Konular