Tanrıkulu, Uludere'de yaşamını yitiren vatandaşın ailesine tebliğ edilen para cezasını sordu

Sezgin Tanrıkulu, Uludere'de yaşamını yitiren Nadir Alma'nın ailesine para cezası kesildiği iddialarına ilişkin soru önergesi verdi. Tanrıkulu’nun soru önergesi şöyle:

"Aşağıdaki sorularımın Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

1- Uludere’de 34 vatandaşımızın katledildiği saldırıda yaşamını yitiren Nadir Alma’nın ailesine, Nadir Alma’nın 2003 yılında işlediği kaçakçılık suçundan verilen 8 bin 403 TL para cezasının tebliğ edildiği iddiası doğru mudur?
2- Ayrıca, 28 Mayıs 2013 tarihinde de Uludere Başsavcılığı tarafından Nadir Alma’nın annesi Zilfo Alma’nın şüpheli sıfatıyla ifadeye çağrıldığı iddiası doğru mudur?
3- Zilfo Alma hangi yasal gerekçe ile şüpheli sıfatıyla ifadeye çağrılmıştır?
4- Para cezası tebligatları ve öldürülen vatandaşlarımızın annelerine gönderilen savcılık celpleri,  Roboskili ailelerin AİHM’ye başvurma kararı almalarına duyulan öfkeden mi kaynaklanmaktadır?
5- 11 Haziran 2009’da Nadir Alma hala hayattayken neden para cezası tebliğ edilmemiştir? Vatandaşımızın katledilmesinden neden yaklaşık 2 yıl sonra üstelikte ailesine tebligat yapılmıştır?
6- 2 yıldır hayatta olmayan bir kişi ile ilgili olarak ailesine müeyyide tebligatı yapılması bir hukuk skandalı değil midir?
7- Hukuk skandalının sorumluları kimlerdir?
8- Roboskili Aileler katliamın sorumlularının Adalet önünde hesap vermeleri için başlattıkları insani mücadeleden vazgeçmeleri için daha ne kadar göz korkutma ve yıldırma yöntemlerine maruz kalacaklardır?
9- Hayatta olmayan bir vatandaşımıza verilmiş bir cezasının ailesine tebliğ edilmesi ile amaçlanan, para cezası tebligatı değil aileler üzerinde Roboski Katliamı’nın sorumlularının er ya da geç Adalet önünde hesap vermeleri için başlattıkları hukuk mücadelesini korkutma, yıldırma yöntemleriyle engellemek midir?”

    Pazartesi, 27 Ocak 2014 11:26

Bağlantılı Konular