"Suriye sınır hattında kaç kişi öldürülmüş, yaralanmıştır?"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na Suriye sınırında hayatını kaybeden yurttaşlara ilişkin soru önergesi sundu.

"Aşağıdaki sorularımın Sayın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

Kilis’te “dur” ihtarına uymadığı gerekçesiyle bir araca ateş açılması sonucu Fayat Arslan isimli bir yurttaş hayatını kaybederken, bir yurttaş da yaralanmıştır. İddiaya göre Suriye sınırında bulunan İnanlı köyü sınır hattında, Suriye’den kaçak olarak getirilen şekirin araca yüklendiğini farkeden İnanlı Hudut Karakolu’ndaki askerler, dur ihtiranı uymayan araca ateş açtı ve Fayat Arslan’la birlikte Y.K isimli yurttaş yaralandı. Kilis Devlet Hastanesi’ne kaldırılan yaralılardan Arslan, hayatını kaybetti.

Bu bağlamda;

1- Söz konusu araç durdurulabilecekken, neden ateş açılmıştır?

2- Suriye’deki iç savaş sürecinde çeşitli silahlı örgüt mensuplarının Türkiye sınırından rahatlıkla gelip geçtiği bilindiği halde, herhangi bir engelleme yapılmazken, neden sivil ve silahsız yurttaşlara böyle bir muamele reva görülmektedir?

3- Sınırdan kaçak geçişler konusunda herkese “dur” ihtarı yapılmakta mıdır? Durmayan her kese ateş açılmakta mıdır?

4- Son iki yılda “dur” ihtarına uymadığı gerekçesiyle Kilis’in Suriye sınır hattında kaç kişi öldürülmüş, yaralanmıştır?

5- Bunların kaçı sivil, kaçı silahlı, kaçı Türkiye, kaçı Suriye vatandaşıdır?"

    Cumartesi, 25 Ocak 2014 10:31

Bağlantılı Konular