Tanrıkulu, öğretmenlere yöneltilen anket sorularının hangi maksatla kullanılacağını sordu

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Diyarbakır'da bir polis memuru tarafından öğretmenlere yöneltilen anket sorularına ilişkin soru önergesi verdi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu’nun Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na sunduğu soru önergesi şöyle:

"Diyarbakır’ın Kulp İlçesi Emniyet Müdürlüğü’nde görev yapan bir polisin, akademik çalışmasının bir parçası olduğunu iddia ettiği soruları İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü aracılığıyla öğretmenlere gönderdiği, söz konusu anketin öğretmenlerde kaygı uyandırdığı medyaya yansımıştır. İddiaya göre 74 sorudan oluşan ankette fişleme kuşkusu yaratacak sorular bulunmaktadır. Söz konusu anketteki bazı sorular şöyledir:

“Çocukların İstiklal Marşını okuması beni rahatsız ediyor.”

“Bazı zamanlar kolluk kuvvetlerinin talimatlarını önemsemeyebilir, görmezlikten gelebilirim.”

“Eğer bir kanunun yanlış olduğunu düşünüyorsam, o kanun aleyhine davranabilirim.”,

“Bazen doğru olduğunu düşündüğüm şeyi yapmak için, yasalara muhalefet edebilirim.”

“Terörle mücadelede polis muhbir (ihbarcı) kullanmalıdır.”

“Terörle bağlantılı olduğu bilinen sivil toplum kuruluşları, dernek ve lokaller kameralar ile gözlenmelidir.”

“Terörle mücadele için, toplum içinde terör örgütü ile ilişkisi olan kişilerin telefon görüşmeleri dinlenmeli yada e-posta iletileri okunmalıdır.”

“Bir terör şüphelisini bulması için polise yardım edebilirim.”

“Tehlikeli veya şüpheli bir etkinliği polise haber verebilirim.”

“Polise yardımcı olmak için gönüllü olabilirim.”

“Terör konusunu görüşmek için huzur toplantılarına katılabilirim.”

Bu bağlamda;
1- Öğretmenlere bu ve benzeri sorular fişleme maksadıyla mı sorulmuştur? Buna benzer anket başka yerlerde de uygulanmış mıdır?
2- Söz konusu anketten elde edilecek veriler hangi maksatla ve nasıl kullanılacaktı?
3- Polisin, anket çalışması adı altında öğretmenlerden eğitmenlikle hiçbir ilgisi bulunmayan, tamamen istihbari bir fişleme çalışmasını andıran bu ve benzeri bilgiler istemesi, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün de bu çalışmayı destekleyerek anket formunu öğretmenlere iletmesi suç değil midir?
4- Söz konusu anket formunu hazırlayan polis memuru, anketin yapılmasını onaylayan Kulp İlçe Emniyet Müdürlüğü ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü hakkında herhangi bir soruşturma başlatılacak mıdır?"

    Cumartesi, 25 Ocak 2014 09:06

Bağlantılı Konular