Sezgin Tanrıkulu, gayrimüslim öğrencilere uygulanan ayrımcılığı sordu

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, gayrimüslim öğrencilere, muaf oldukları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinden "sıfır" puan verilmesine ilişkin soru önergesi yöneltti.

Sezgin Tanrıkulu'nun Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na sunduğu soru önergesi şöyle:

“Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi (TEOG) ilk dönem sonuçlarında Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinden muaf gayrimüslim öğrenciler için e-okul sistemine “G” yani “sınava girmedi” kodu verildiği ve “sıfır” almış gibi gösterilerek 33, 34’e varan puan kaybına uğratıldıkları ortaya çıkmıştır. Muaf oldukları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinden gayrimüslim öğrencilere “sıfır” puan verilmesi yeni bir ayrımcılık örneği olarak görünmektedir.

Bu bağlamda;
1- Gayrimüslim öğrencilerin muaf oldukları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersine girmemiş gösterilip “sıfır” verilmesi, Bakanlığın bilgisi dahilinde mi yapılmıştır?
2- Söz konusu uygulama, gayrimüslim öğrencileri Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersine girmeye zorlama yöntemi midir?
3- Muaf oldukları bir dersten dolayı puanları düşürülen öğrencilerin mağduriyetine sebep olan sorumlular hakkında yasal bir işlem yapılacak mıdır?
4- Öğrencilerin bu uygulamadan ötürü yaşadıkları mağduriyet giderilecek midir?”

    Cumartesi, 25 Ocak 2014 08:55

Bağlantılı Konular