"Siyasetçi, temiz adam olacak ki Türkiye’ye hizmet etsin"

"AKP iktidarında çok bölündük, çok parçalandık, çok kamplaştık. Birbirimize farklı bakmaya başladık."

“Yeniden inşa edeceğimiz Türkiye,  herkesin mutlu olabileceği, herkesin kazanabileceği, evine alın teriyle kazandığı ekmeği götürebileceği bir Türkiye olacaktır. Bunun bir tek yolu var. Siyasetçi, siyaseti zenginleşme aracı olarak kullanmayacak, yolsuzluğa bulaşmayacak, temiz adam olacak”

“Herkesin etnik kimliğine saygılıyım. Herkesin kimliği kendi şerefidir. Herkesin inancına saygılıyım. Herkesin inancı, kendi şerefidir. Ne inancı, ne kimliği siyasette kullanmadım, kullanmayacağım”

Kılıçdaroğlu bir kamyoncunun sorununu belirtmesinin ardından, “Kamyoncu kardeşime bir kutu armağan edeceğim. Ancak, umuda kapılıp da içinde dolarlar var sanma” dedi.

Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Konya Ticaret Odası (KTO) Başkanı Selçuk Öztürk’ü makamında ziyaret etti.

Konya Ticaret Odası (KTO) Başkanı Selçuk Öztürk’ü ziyaret ettikten sonra kamyon garajına geçerek kamyon şoförleriyle sohbet eden Kılıçdaroğlu, kamyoncuların tüm sorunlarını bildiğini ve çözümü için elinden geleni yapacağını söyledi.

“Hükümet şunu yaptı, hükümet bunu yaptı” demek istemiyorum. Çünkü bunu ben de tüm sürücüler de, kamyoncular da  biliyor.  Bu gerçekler ışığında çalışacak, el ele verecek ve  yeniden güzel bir Türkiye’yi inşa edeceğiz.” diyen Kemal Kılıçdaroğlu, “Yeniden inşa edeceğimiz Türkiye herkesin mutlu olabileceği, herkesin kazanabileceği, evine alın teriyle kazandığı ekmeği götürebileceği bir Türkiye olacaktır. Bunun bir tek yolu var. Siyasetçi, siyaseti zenginleşme aracı olarak kullanmayacak. Siyasetçi, yolsuzluğa bulaşmayacak. Siyasetçi, temiz adam olacak ki Türkiye’ye hizmet etsin. Siyasetçi temiz adam olacak ki vatandaşı düşünsün” dedi ve görüşlerini şöyle Açıkladı;

“AKP iktidarında çok bölündük, çok parçalandık, çok kamplaştık. Birbirimize farklı bakmaya başladık. Herkesin etnik kimliğine saygılıyım. Herkesin kimliği kendi şerefidir. Herkesin inancına saygılıyım. Herkesin inancı, kendi şerefidir. Ne inancı, ne kimliği siyasette kullanmadım. Bunları kullanmak doğru değildir. Siyasetin görevi; vatandaşın derdini çözmektir. Vatandaşın derdini çözemiyorsanız, sorun yaratıyorsunuz demektir. Ben sorun yaratmak istemiyorum. Temiz siyaset, güzel siyaset, büyük Türkiye, güzel Türkiye, mutlu Türkiye… Böyle bir yapıyı oluşturacağız. Bunun yolu birlikten geçer, beraberlikten geçer. Birlik olacağız, beraber olacağız. Artık ben size desem ki; efendim ben şunu yapacağım, şunu yapacağım demekten ben de bıktım. Yapmak için sizden irade istiyorum. İradeyi verin, bir görün bakalım.”

Kılıçdaroğlu, bir kamyoncunun sorununu belirtmesinin ardından, “Kamyoncu kardeşime bir kutu armağan edeceğim. Ancak umuda kapılıp da içinde dolarlar var sanma” dedi.

Kemal Kılıçdaroğlu, sorunları siyasi otoritenin çözmesi gerektiğini, eğer siyasi otorite sorunu çözmüyorsa, bunu değiştirip yerine başkasını getirmek gerektiğini belirterek, sözlerine şöyle devam etti:

“Baktık sorununuzu çözmedi. ‘Sen geldin çöz bakalım’ diyeceksin. Eğer bunu yapmazsak, bu ülkede demokrasiyi sağlıklı raya oturtamayız. Siz dünyanın en pahalı mazotunu kullanıyorsunuz. Bir ara 10 numara yağ yakıyordunuz, onu da biliyorum. Türkiye’nin coğrafyası, kamyon şoförleri için gerçekten de en yararlı coğrafya. Ülkenin bir ucundan bir ucuna gidiyorsunuz ama huzur içinde ve mutlu gitmeniz lazım. Sorunları iktidar çözmüyorsa, siz iktidarı çözeceksiniz. Demokraside yol budur. Başka bir yol yoktur.”

Kılıçdaroğlu, bir kamyoncunun “mazotu indirin” çağrısına; “Mazotu indirmem için beni iktidara getirmeniz lazım. İktidara getirin, söz, mazot iner mi inmez mi göreceksiniz. Elin oğlunun yatına mazotu indirirsin de kamyoncunun mazotunu niye indirmiyorsun? Biz bunları biliyoruz arkadaşlar. Ya da mazotu sıfır vergiyle vereceksin. Kamyoncunun, esnafın gecesi gündüzü yok, 24 saat çalışıyor. Ona dünyanın en pahalı mazotunu vereceksin. Yüzde 60-70′i vergi olacak. Sizin dertlerinizi biliyorum. Ama güç birliği yapmamız lazım. Ben size destek veriyorsam, sizin de bana destek vermeniz lazım” diye konuştu.

Başka bir kamyoncunun, “Mazotu düşürmek için kaynağı nereden bulacaksınız?” sorusuna Kılıçdaroğlu, “Biz şöyle bir hesap yaptık. Mazotun gelmesi, rafineride işlemesi, teslim edilmesi petrol istasyonunun karı dahil çözdüğünüz zaman KDV, ÖTV rahatlıkla finanse ediliyor. Hiç kimsenin karına dokunmuyoruz. Siz buradan gelir elde edeceksiniz. Siz vergi vermiyor musunuz? Arkadaşlar, KDV, ÖTV dışında hepimizin vergi mükellefiyeti var. Ne kadar fazla kazanırsanız, o kadar fazla vergi vereceksiniz.

Kılıçdaroğlu, buradaki konuşmasının ardından, Konya Organize Sanayi Bölgesi’ndeki bir fabrikayı ziyaret etti. Burada tabldotta yemek alan CHP Lideri, bir süre işçilerle sohbet etti. Daha sonra Kılıçdaroğlu fabrikayı gezerek, yetkililerden bilgi aldı.

    Perşembe, 23 Ocak 2014 17:14

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica