"Paris cinayetlerinin aydınlatılması için herhangi bir çalışma yürütülmekte midir?"

Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu’nun Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na sunduğu soru önergesi şöyle:

“9 Ocak 2013 tarihinde Paris’te yaşanan Sakine Cansız, Leyla Şaylemez ve Fidan Doğan cinayetinin katil zanlısı Ömer Güney’e ilişkin Fransız savcısı Türkiye’den, Güney’in görüştüğü 57 telefon numarasının sahiplerinin bulunması konusunda yardım istemiştir. Daha önce Güney’in MİT mensuplarıyla cinayeti planladığına ilişkin ses kaydı olduğu iddia edilen bir dosya basına yansımıştı. MİT ise bu cinayetle ilişkilerinin olmadığını ancak konuyla ilgili bir soruşturma başlatıldığını duyurmuştu. Basına yansıyan yeni bilgilere göre Paris İstinaf Mahkemesi, Türk makamlarına yazdığı yazıda Güney’in Türkiye bağlantıları ve telefon numaraları hakkında bilgi isteniyor. Yazıda aynı zamanda Güney hakkında bazı bilgi taleplerinde bulunuyor.

Bu bağlamda;

1- Paris İstinaf Mahkemesi’nin yazdığı yazıya yanıt verilmiş midir? Yanıt verilmesi için herhangi bir girişimde bulunulmuş mudur?
2- Katil zanlısı Ömer Güney’in MİT’le ilişkisi ne düzeydedir?
3- Güney’in görüştüğü 57 telefon numarası kimlere aittir? Bu numaraların sahipleri içinde MİT görevlisi bulunmakta mıdır?
4- Paris cinayetlerinin aydınlatılması için herhangi bir çalışma yürütülmekte midir?
5- 9 Ocak 2013 tarihinde Paris’te böyle bir katliam yaşanacağından başta MİT olmak üzere herhangi bir devlet biriminin haberi var mıydı?”

    Perşembe, 23 Ocak 2014 11:58

Bağlantılı Konular