"Bu vahşeti mutlak surette kınıyoruz, insanlık adına reddediyoruz"

"Ülke yönetiminin başında olan Esad bu vahim konuya biran önce açıklık getirmeli, halkına ve dünya kamuoyuna hesap vermelidir."

Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, Suriye’deki işkenceyle öldürüldüğü ileri sürülen insanların fotoğrafları konusunda bir açıklama yaptı. Loğoğlu’nun açıklaması şöyle:

"Bu vahşeti mutlak surette kınıyoruz, insanlık adına reddediyoruz. Bu kabul edilemez vahşet insanlığa karşı işlenmiş bir suçtur.

Ülke yönetiminin başında olan Esad bu vahim konuya bir an önce açıklık getirmeli, halkına ve dünya kamuoyuna  hesap vermelidir.

Öte yandan, bir İngiliz heyeti tarafından yapıldığı belirtilen fotoğraflarla ilgili incelemenin BM bünyesinde kurulacak uzman bir grup tarafından tekrarlanması ve varılacak sonuca göre BM Güvenlik Konseyi tarafından bir karar alınması uygun olacaktır.

Cenevre-2 sürecinin bu gelişmeden etkilenmesi kaçınılmazdır.  Bu itibarla gelişmeleri yakından izlemeye devam edeceğiz.

Fakat hedef ve amaç artık daha da net ve kesindir: Suriye’deki iç savaş biran önce sona erdirilmeli ve ülkeyi istikrara götürecek yol belirlenmelidir.

Suriye konusunda gözden kaçırmamamız gereken önemli bir nokta vardır: Komşumuzdaki şiddet bütünseldir. Şiddetten çatışan bir taraf değil çatışan bütün taraflar sorumludur. Hepsini tereddütsüz kınıyoruz.

Suriye’deki şiddete şu veya bu şekilde katkıda bulunan herkesin kendilerine çeki düzen vermeleri gerekmektedir. Bu zorunluluk Suriye’nin bir yangın yerine dönüşmesine silah cephane ve her türlü desteği vererek artmasına neden olan AKP iktidarı bakımından da geçerlidir.  AKP Suriye’deki şiddetin ortağı ve baş aktörlerindendir. AKP bunun hesabını bir gün mutlaka verecektir."

    Çarşamba, 22 Ocak 2014 16:10

Bağlantılı Konular