Tanrıkulu, Agos Gazetesi önünde görevli polislerin neden beyaz bere taktıklarını sordu

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu’nun Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na sunduğu soru önergesi şöyle:

Hrant Dink’in katledilişinin 7. Yıldönümü dolayısıyla Agos Gazetesi önünde on binlerce kişi tarafından gerçekleştirilen anma töreni sırasında, Agos Gazetesi önünde görev yapan trafik polislerinin beyaz bere taktığı basına yansımıştır. Dink’in katili Ogun Samast’ın da cinayet sırasında beyaz bere taktığı ve beyaz berenin bundan dolayı sembolik bir anlam taşıdığı bilinmektedir. Cinayetin 7. Yıldönümünde Agos Gazetesi önündeki görevli trafik polislerinin beyaz bereli olması tesadüf olamaz.

Bu bağlamda;

1- 19 Ocak 2014 tarihinde, Agos Gazetesi önünde görev yapan trafik polislerinin beyaz bere takmış olmaları amirlerinin talimatıyla mı gerçekleşmiştir?
2- 19 Ocak 2014 tarihinde, Agos Gazetesi önünde görev yapan trafik polislerinin beyaz bere takmasının talimatını amirler vermemişse bu talimatı kim vermiştir?
3- Bu konuyla ilgili İçişleri Bakanından bilgi aldınız mı? Aldıysanız polislerin bu beyaz bere takmasının gerekçesini kamuoyuyla paylaşacak mısınız?
4- Amirlerinin talimatıyla beyaz bere takmışlarsa, söz konusu polis memurlarının amirleri hakkında herhangi bir soruşturma başlatacak mısınız?
5- Anma töreninin gerçekleştirildiği bölgede polis memurlarının, sembolik anlamı açık olan beyaz bere takmış olmaları, kime, nasıl bir mesajdır?
6- 15 derecelik hava sıcaklığına rağmen polis memurlarının beyaz bere takmış olmalarını nasıl açıklıyorsunuz?
7- Eğer söz konusu polis memurları amirlerinden bağımsız olarak beyaz bere takmışlarsa, kendileri hakkında bir soruşturma başlatacak mısınız?

    Pazartesi, 20 Ocak 2014 13:27

Bağlantılı Konular