"ne Hrant’ı ne de Roboski’yi unutturacağız!"

Sezgin Tanrıkulu, Hrant Dink'in katledilişinin yedinci yıldönümünde yazılı bir açıklama yaptı.

“Hrant Dink’i katledilişinin yedinci yıldönümünde hasretle andığımız günün sabahında, bir başka katliam yerinde Uludere-Roboski’de başlatılan operasyon, hukuksuzluğun sistematik bir iktidar politikası haline geldiğini yeniden göstermiştir.

AKP iktidarının Roboski’de sürdürdüğü zulmün arkasındaki korku gün gibi ortadadır. Katliamcıdan değil, katliam mağdurundan hesap sorulan bu karanlık dönemi tarih ve insanlık asla unutmayacaktır.

Roboski’ye bu sabah gerçekleştirilen operasyonda, katliamdan sağ kurtulan Servet Encü ve Kerem Enc’le birlikte, Kerem Enc’in oğlu Yılmaz Enc’in de gözaltına alındığı bildirilmektedir. Ayrıca Faruk Encü, Hikmet Alma, Cevher Üren, Celal Encü’nün de gözaltına alınarak Şırnak’a götürüldükleri ifade edilmektedir.

Sabah saat 05.00 sıralarında basılan Roboski’de köylülerin evleri dağıtılmış, halka gözdağı verilmiştir. Bu operasyon, Dink anmasına da İçişleri Bakanlığı’nın “Ala” bir müdahalesi olarak okunabilir. Ancak katliamları, cinayetleri yeni zulümlerle unutturacağını zannedenler fena halde yanılmaktadırlar.

Çünkü ne Hrant’ı ne de Roboski’yi unutturacağız! Hükümet destekli katliamların, cinayetlerin, zulümlerin hesabını mutlaka soracağız! Roboski’yi de Hrant’ı da asla yalnız bırakmayacağız!”

    Pazar, 19 Ocak 2014 19:45

Bağlantılı Konular