Toprak, Yeditepe Üniversitesi öğrencileriyle bir araya geldi.

"Bazı Bakanların AKP dönemindeki hak ihlallerinden şikayet etmesi akla “paralel bir hükümet mi” var sorusunu akla getirmektedir."

Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak, Yeditepe Üniversitesi öğrencileriyle bir araya geldi ve gündemdeki yolsuzluk soruşturmalarına ilişkin bilgiler verdi.

Erdoğan Toprak’ın değerlendirmeleri şöyle: “Yolsuzluk soruşturması Türkiye’nin nasıl yönetildiğine ilişkin çok çarpıcı görüntüler ortaya çıkarmıştır. Temel görevi halkın çıkarları için çalışmak olan bir hükümet bunun yerine çocukları için “çalışmış.” Bir diğer vahim durum 30 yaşındaki bir gencin rüşvetle hükümetin üstünde bir otorite kurmuş olması iddiasıdır. Bu bir rezalettir. AKP Türkiye’yi değil, rantı yönetmiş ve yönlendirmiştir. Bunun için de devletin ve hukukun bütün kurallarını hiçe saymıştır.

Bugün Türkiye’ de hukuksuzluk var. Türkiye’ de hukuksuzluk almış başını gidiyor. Hükümetin bir bakanının kalkıp “Türkiye’de suçsuz yere bir sürü insan yatıyor” demesi ikiyüzlülüktür. İnsanları hem içeri atıp hem de mağdur edebiyatı yapmak ahlaklı bir tavır olmadığı gibi hükümet sorumluluğu ile bağdaşmaz. Hem hükümet olacaksınız, hem parlamentoda çoğunluğu elinizde bulunduracaksınız; sonra da yaptığınız operasyonları savunmayacaksınız. AKP içinde bir paralel yapı mı var? AKP iktidarının kalkıp bunu kamuoyuyla paylaşması lazımdı.

Yolsuzluk ve rüşvet soruşturmalarını engellemek, devleti çökertir. Bunların üstünü kapatmak için bir taraftan yasaları değiştirmek, diğer yandan hakimleri, savcıları ve polisleri oradan oraya sürmek dürüst bir iktidarın yapacağı uygulamalar değildir. Evet; Türkiye çağdaş demokrasilere yakışır bir şekilde yasalarını değiştirmelidir; ama Türkiye aynı zamanda çağdaş demokrasilerde olduğu gibi, hukuksuzluğun, hırsızlığın, rüşvetin de üstüne gitmelidir. Bir hükümetin görevi çocuklarını korumak için yasa çıkarmak; ya da devletin güçlerini paramparça etmek değildir. Demokrasilerde ve hukuk devletlerinde kimse imtiyaz sahibi değildir. Bir ülkede demokrasi ve hukuk iktidar tarafından rehin alınmışsa, yolsuzluk soruşturmaları kapatılmaya çalışılıyorsa o ülke dünya devletlerinden kopar. Bugün dünyanın gelişmiş devletleri Türkiye’yi kaygı ile izlemektedir. Her türlü uyarıya rağmen AKP, anti-demokratik uygulamalardan geri adım atmamaktadır. Türkiye’yi bu vahim tablodan kurtaracak tek güç, halkın, Cumhuriyet Halk Partisi’nin iktidarıdır.”

    Cumartesi, 18 Ocak 2014 17:39

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica