“HSYK yasası büyük projeleri vurur”

Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, Hükümetin yargıya müdahalesinin büyük projelerin finansmanını da zora sokacağını belirtti.

Öztrak, “HSYK yasası çıktığı zaman bunun ilk vuracağı yerlerden biri ekonomidir. Yolsuzluğu rüşvetin üstünü hukuku tepeleyerek örtmeye çalışıyorsanız ister istemez, yurtdışından gelen imkanları azaltacaktır. Sizin o çok övündüğünüz 3. Köprü, 3. Havaalanı, Marmaray gibi yaldızlı projenin finansmanı tehlikeye girecektir.” diye konuştu.

Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak’ın TBMM’de düzenlediği basın toplantısında ekonomideki ve siyasetteki son gelişmeleri değerlendirdi. 17 Aralık operasyonu sonrasında adı yolsuzluk iddialarına karışan bakanlar hakkında fezlekelerden basın yansıyan detaylara göre bakanlar hakkında hayali ihracat, kaçakçılık, rüşvet almak, suç işleme amacıyla örgüt kurmak gibi suçlamaların yer aldığını, Başbakan’ın orman arazilerinin imar durumuyla ilgili pazarlık yaptığını iddia eden tapelerin basına yansıdığını hatırlatan Öztrak, “Tam bir ‘içeriden öğrenenler’ ticareti. Başbakan elinin altındaki BDDK ve SPK’ya bir telefon açıp sorsun. İçerden öğrenenler ticaretinin cezası ne kadar?” diye konuştu. Öztrak, milletin Erdoğan’ı Başbakan olsun diye seçtiğini fakat tapelerin Erdoğan’ın Büyükşehir Belediye Başkanlığından kalma ‘emlak, imar ve ranta yönelik ilgisinden’ bir türlü kopamadığını gösterdiğini ifade etti.

AKP'nin yargıya müdahalesinin faturası ekonomiye çıkacak
Hükümetin, hakkındaki yolsuzluk iddialarının serbestçe soruşturulmasını sağlamak yerine, örtmek için ‘hukuk devletini musalla taşına yatırmasının’ ekonomiye ve vatandaşa ciddi yansımaları olacağını söyleyen Öztrak, “Dün komisyondan geçen HSYK yasasıyla geldiğimiz noktada siyasal iktidar hukuk devletine el koymak üzeredir. Türkiye’yi parti devletine çeviren, hesap vermek yerine zorbalığı tercih eden bu hükümet meşruiyetini yitirmiştir. Hukuk devletinin olmadığı bir ülkeye yatırımcı gelmez, yatırım yapılmaz. Yatırımın yapılmadığı yerde ne ekonomik büyüme olur, ne de iş ve istihdam yaratılır” diye konuştu.

AKP'nin yarattığı krizler büyük projeleri vuracak
Türkiye’nin AKP’nin uyguladığı sıcak para politikaları yüzünden en kırılgan 8 ülke listesinin başına oturduğunu ifade eden Öztrak, meşruiyetini yitiren hükümetin varlığının yurtdışında ciddi kaygılar yaratacağını ve bu kaygı nedeniyle Türkiye’nin dışarıdan finansman bulmasının zorlaşacağını ifade ederek, “İşte esas bu nedenle ülkenin önemli projelerinin gerçekleşmesi tehlikeye girmiştir” dedi. Öztrak özetle şunları söyledi:

“Yolsuzluk iddialarını soruşturmak yerine hukuk devletinin ayaklar altına alırsanız dışarısı etik nedenlerle size artık finansman vermemeye başlar. HSYK yasası komisyonda görüşülürken de söylediğim gibi bu yasa çıktığı zaman bunun ilk vuracağı yerlerden biri ekonomidir. Yolsuzluğu rüşvetin üstünü hukuku tepeleyerek örtmeye çalışıyorsanız ister istemez, yurtdışından gelen imkanları azaltacaktır. Sizin o çok övündüğünüz 3. Köprü, 3. Havaalanı, Marmaray gibi yaldızlı projenin finansmanı tehlikeye girecektir. Bunların finansmanında zorlanırsanız, bugüne kadar kullandığınız krediler de sıkıntıya girecektir. Bu kredileri veren kuruluşlar, bunların arkasındaki devlet garantilerini talep etmeye başlayacaktır. Bu durumda yatırım maliyetleri bütçeye yansıyacak, bu risk de bütçe açıklarını artıracaktır.”

Finans sektörüne soruşturma mı geliyor?
Hukuku tepeleyen AKP’nin bir taraftan da gündem değiştirmek için sürekli iddia ortaya atmaya başladığını söyleyen Öztrak, İçişleri Bakanı Ala’nın bir televizyon programında bir bankayı operasyondan önceden haberdar olup 17 Aralık’tan önce dolar alarak kurdaki yükselişten kar ettiği yönünde açıklamada bulunup “Elimde belgeler var” demesine rağmen geçen sürede bir bilgi ve belge açıklanmadığını hatırlattı. Öztrak, Başbakan’ın da yurtdışı gezisinde “Dönüşte finans sektörüne mesaj vereceğiz” dediğini hatırlatarak, “Finans sektörüne ne mesajı vereceksiniz Sayın Başbakan? Finans sektörüne bir soruşturma mı gelecek? Bunu açıkça söyleyin” dedi. Devlet yönetiminin ciddiyet istediği kaydeden Öztrak, “Bilgi ve belge var deyip, bunları ortaya koyamazsanız, mahallenin dedikoducusuna dönersiniz. Hem küresel iklimdeki bozulmaya kolu kanadı kırık yakalanmamız, hem de ülkede yarattığınız sistemik kaos, ekonomideki her dedikoduyu tahrip gücü yüksek bir bomba haline getirmiştir. Bu ekonomiyi yönetmeyi bilmemektir” dedi.

Zam yağmuru geliyor
Rekorlar kıran dolar kuruyla ilgili son gelişmelere de değinen Öztrak, devletin bu yıl için resmi dolar kuru tahmininin 1.98 TL olduğunu, buna karşın piyasada 2.35 TL seviyesinde kurların konuşulduğunu, hatta bazı analist raporlarında yıl sonu için 2.60 TL’lik kur öngörüsü bulunulduğunu belirtti. Öztrak, “Kimse önünü göremiyor, zamlar yolda. Ama bu zamların hepsi yerel seçimler sonrasında gelecek. Elektrik Üreticileri Derneği’nin yaptığı açıklama ortada. Şunu söyleyeyim, yerel seçimlerden sonra iğneden ipliğe her şeye zam var” ifadelerini kullandı.

Anahtar Kelimeler
    Cuma, 17 Ocak 2014 13:14

Bağlantılı Konular