"Kuvvetler ayrılığı ilekesi ortadan kaldırılmaktadır"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu’nun yazılı açıklama yaptı.

“Bugün 17 Ocak 2014. Cumhuriyet tarihinin en büyük yolsuzluk ve rüşvet skandalının ortaya çıkışının üzerinden tam bir ay geçti. 17 Aralık 2013 günü yapılan operasyonla ortaya çıkan bu büyük skandalın sorumlularının hem hukuk nezdinde hem de vicdanlarda aklanması veya hesap vermesi için gerekli adımlar ne yazık ki hala atılmamıştır. İçinde bulunduğumuz süreçte hesap vermek bir yana, sürekli olarak gündem değiştirilmekte ve daha da vahim olmak üzere hesap vermekle yükümlü olan kişilerin soruşturulmaması için her tür hukuka aykırı girişim sonuna kadar gerçekleştirilmektedir.

12 Eylül askeri darbesiyle yok edilen kuvvetler ayrılığı ilkesi bugün bir kez daha ve çok daha ağır şekilde ortadan kaldırılmaktadır. Bundan dokuz yıl önce Sayın Başbakanın Danıştay kararını tanımayarak “ulema”ya sorulması gerektiği beyanı hala hafızalardayken, faili meçhul cinayetler, kolluk görevlilerinin gerçekleştirdiği işkence ve kötü muameleler, Uludere’de öldürülen yurttaşlar, Gezi Parkı olaylarında hayatını kaybeden gencecik yurttaşlar, düşünce ve ifade özgürlüğüne getirilen sınırlamalar ve nice insan hakları ihlallerinin acısı hala tazeyken ve sorumluları bulunmamışken 17 Aralık 2013 tarihinden bu yana da bugüne kadar herkesin bildiği ama ilk kez bu kadar açık şekilde ortaya çıkan yolsuzlukların sorumlularının da hukuken ve siyaseten hesap vermiyor olmaları ne yazık ki AKP iktidarı Türkiye’sinde olağan karşılanmaktadır.

İktidarı süresince kendisinden ve kendisinden yana olanlardan başka hiçbir kişiyi düşünmeyen, iktidarını korumak için her tür suistimali gerçekleştirip, hukuka ve vicdana aykırı yapılan işlemlere karşı duran herkesi tutsak etmeyi, engellemeyi ve hatta öldürmeyi dahi kendinde hak gören AKP artık hesap vermelidir. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde elde ettiği sayısal çoğunluğu hesap vermeme hakkına, hukuk tanımazlığa ve daha da vahim olarak Cumhuriyeti ve millet egemenliğini ayakta tutan kuvvetler ayrılığı yerine, kuvvetlerin hepsini tek bir yerde ve hatta tek bir kişide toplama hakkına dönüştürmeye çalışan AKP iktidarı gün geçtikçe kan kaybetmekte, yolsuzlukları ve hukuksuzlukları ortaya çıktıkça daha büyük yolsuzlukların ve hukuksuzlukların içine düşmektedir.

Sayın Başbakan'ı ve vicdan sahibi tüm iktidar partisi milletvekillerini sağduyuya, demokrasiye ve bir birey olarak tüm insan hakları ihlalleri karşısında hesap vermeye davet ediyorum. Daha doğmamış çocuğun dahi rızkına göz diken ve yurttaşlarımızın paralarını kendi ceplerine dolduranların ortaya çıkarılması için bağımsız yargıya ihtiyaç olduğunu, yargı ve emniyet birimlerini engelleyerek, baskı altına alarak hesap verilmeyeceğini; bugün şahsi menfaatleri uğruna Türkiye Cumhuriyeti’nin temel dinamikleriyle oynayanların tarih sahnesinde yargılanacağını, bugün tanımadıkları yargıya yarın onların ihtiyacının olacağını, 12 yıllık AKP iktidarında öldürülen, tutsak edilen yurttaşlarımızı, yolsuzlukla yurttaşlardan çalının paraları unutmadık, unutturmayacağız. CHP iktidarında tüm bu haksızlıkların hesabı mutlaka sorulacak ve sorumluların bağımsız yargıda hesap vermesi sağlanacaktır.”

    Cuma, 17 Ocak 2014 10:50

Bağlantılı Konular