“Gazeteci: Halktan, doğrudan, haberden, gerçekten yana olan onurlu insandır.”

Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya, Ege Üniversitesi Rektörlüğü tarafından “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” nedeniyle düzenlenen 2.Basın Konseri’ne katıldı.

Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla bir konuşma yapan Akkaya, düzenlenen organizasyonun ülkenin dört bir yanında gazetecilik yapan ancak 212 Sayılı Basın İş Kanunu yerine 4857 Sayılı iş kanununa göre, hatta hiçbir kanuna tabi olmadan, tamamen vahşi kurallara göre sigortasız, sözleşmesiz, güvencesiz çalıştırılan Basın Emekçilerine katkı sunacak bir gün olmasını dilediğini söyledi.

İçinde bulunulan dönemin gazeteciler açısından pembe bir tablo çizilmesini imkânsız kıldığını anlatan Akkaya, holding patronlarının gazete sahibi olmasından bahsederek: “ Gazetecilikten gelmeyen, haber peşinde koşmayan ama gazeteleri ve gazetecileri başka amaçlar için kullanabileceğini düşünen holding patronları çıkmış ortaya. Tam onlardan şikâyet ederken topluma, adeta beterin beteri vardır sözünü ispatlamak için yandaş medya türemiş. Hepiniz hatırlarsınız, devletin bankasından alınan krediyle satın alınan büyük gazeteler, televizyon kanalları yeni bir gazetecilik tipini oluşturmuş. Bizler, iliştirilmiş gazetecilerden şikâyet ederken artık bavul gazeteciliği diye kavramlar icat olmuş.” dedi.

Gazetecilerin baskı altında olduklarını, işsizlik tehdidiyle soru dahi sormaktan çekindiklerini söyleyen Akkaya: “Kendisine gazeteci diyen bazı arkadaşlar Başbakan’ın karşısına çıkıp, halkın çıkarlarına uygun sorular sormak yerine, sadakatlerini sunuyorlar. Örneğin, memleket günlerdir rüşvet ve yolsuzluk iddialarıyla yanıp, kavrulurken bir gazeteci de Başbakan’a ‘Kefil olduğunuz insanlar ayakkabı kutularında milyonlarca dolar saklarken bu iş komplodur demek mantıklı mı?’ diye soramıyor?” ifadesini kullandı.

“İşsizlikle terbiye edilmeye çalışılan, sessizliğe mahkûm edilen gazetecileri gözünüzün önüne getirmeye çalışın. Sadece işini iyi yaptığı için hapse atılan Nedim Şener ya da Ahmet Şık olmayı deneyin. Suçsuz yere atıldığınız dört duvar arasında nefes almaya çalışın. Emin olun çok kolay olmaz.” diyen Akkaya, tutukluluğa direnç gösterilebileceğini ama adaletsizliğe tahammül etmenin kolay olmadığını anlattı.

Gazetecilerin farklı isimlerle tanımlanabileceğine vurgu yapan Akkaya: “Ancak benim için Gazeteci: Halktan, doğrudan, haberden, gerçekten yana olan; bu anlayışla çalışan, yani sadece Gazetecilik yapan ‘Onurlu İnsanlar’dır.” dedi.

2.Basın Konseri’ne Yakup Akkaya’nın yanında CHP Bornova Belediye Başkanı Kamil Okyay Sındır, Basın-İş Sendikası Genel Sekreteri Savaş Nigar ve çok sayıda gazeteci de katıldı.

    Cumartesi, 11 Ocak 2014 19:13

Bağlantılı Konular