"10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyorum”

Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, bir mesaj yayınlayarak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutladı. Tanrıkulu’nun mesajı şöyle:

“İktidarın baskılarına boyun eğmeyen gazetecilere karşı adeta cadı avının başlatıldığı bu günlerde, her türlü ekonomik ve siyasal baskılara rağmen mesleklerini icra etmekten vazgeçmeyen tüm gazetecilerin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyorum.

AKP iktidarı, tüm kesimlere mesafeli ve tarafsız yaklaşması beklenen gazetecilik mesleğini bir yandaşlık-karşıtlık temeline oturtarak, gazeteciliğe en ağır darbeyi indirmiştir. Gerek gazeteciliğe gerekse gazetecilere yönelik “bizden/ondan” ithamları üzerinden medya dünyasını şekillendirmeye girişen AKP, özgürlük alanlarını da olabildiğince daraltmıştır. Bugün Türkiye, basın özgürlüğü konusunda dünyanın en alt sıralarına yer alıyor. 60 gazetecinin tutuklu olduğu Türkiye’de şu veya bu şekilde hakkında yasal işlem başlatılmamış gazeteci neredeyse kalmamıştır.

Gazetecilere soru sordurtmayan, neredeyse gazete manşetlerini, televizyon programlarının içeriğini bile kendisi belirlemeye çalışan AKP’nin basın özgürlüğüne dair yapabileceği tek şey, bu alandan ellerini çekmektir!

Basın da, tıpkı yargı gibi, bağımsızlığın kurumsallaşması gereken bir alandır. Gazetecilerin yanlış faaliyetlerinin değerlendirmesini taraf olan siyasetçilerin değil, basın meslek kuruluşlarının yapması gerekir.

Oysa pek çok gazetecinin, hükümetin hoşuna gitmeyen haberler yaptıkları için işlerinden çıkartıldıkları bir sır değil.

Toplumsal olaylarda, örneğin Gezi olayları sırasında polisin gazetecileri de hedef alması ve yüze yakın gazetecinin yaralanması, hükümetin yaklaşımının özetidir. Toplumsal olayları izleyen gazetecilere yönelik bu tutumundan derhal vazgeçilmelidir!

Bugün Türkiye’de gazeteciler yeteneklerine göre değil, hükümete yakınlıklarına göre iş bulabiliyor veya işlerinde kalabiliyorsa, bu o gazetecilerin değil, onları buna mecbur bırakan hükümetin utancıdır.

Basılı ve görsel medyada çalışan pek çok gazeteci açlık sınırının altında bir gelire sahiptir. Son derece yıpratıcı ve stresli olan bu mesleği yürütenlerin mutlaka ama mutlaka yasalarca korunması gerekmektedir. Gazetecilerin sendikalı olmasına engel olan koşulları, sigortasız çalıştırılmalarını, siyasi nedenlerle işten atılmalarını zorlaştıracak her türlü düzenlemeyi desteklemeye açığız. Ayrıca bunun için elimizden gelen gayreti sarf edeceğimizin de basın camiası tarafından bilinmesini isterim.

Bu vesileyle başta TBMM’de çalışan gazeteciler olmak üzere tüm basın mensuplarının “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü”nü tekrar kutluyorum.”

    Cuma, 10 Ocak 2014 18:48

Bağlantılı Konular