Size bağlı olarak çalışan Milli İstihbarat Müsteşarlığı’na, Zekeriya Öz’ü izlemeleri talimatı verdiniz mi?

“Size bağlı olarak çalışan Milli İstihbarat Müsteşarlığı’na, Zekeriya Öz’ü izlemeleri talimatı verdiniz mi?”

Umut Oran’ın soru önergesi şöyle:

“Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Sn. Recep Tayyip Erdoğan tarafından yazılı olarak yanıtlanması için gereğini arz ederim.
Umut Oran
İstanbul Milletvekili

1- Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz’ün bugüne kadar 22 kez yurt dışına çıktığını nereden biliyorsunuz, bu bilgiyi hangi kurumdan aldınız?
2-  Size bağlı olarak çalışan Milli İstihbarat Müsteşarlığı’na, Zekeriya Öz’ü izlemeleri talimatı verdiniz mi?
3- Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz’e tahsis ettiğiniz ve daha önce sizin kullandığınız zırhlı makam aracını niçin 6 Ocak 2014’te kendisine herhangi bir tebligat yapılmaksızın geri çektiniz? Bu aracı niçin verdiniz, neden geri aldınız?
4- Emniyet Genel Müdürlüğü Pasaport ve Hudut İltica Daire başkanlıkları kayıtlarına göre Savcı Zekeriya Öz bugüne kadar hangi tarihlerde kaç kez yurt dışına çıkmıştır? Zekeriya Öz hangi hudut kapısından hangi ülkeye hangi tarihler arasında gidip dönmüştür?
5- Savcı Zekeriya Öz’ün 8 Ocak 2014 tarihli açıklamasında sözünü ettiği ve kendisiyle görüşmesi için gönderdiğiniz iki yüksek yargı üyesi kimdir, bu kişiler halen nerede görev yapmaktadır?
6- Savcı Zekeriya Öz’ün söz konusu açıklamasında sözünü ettiği biçimde sizden özür dilemesi için kendisinden mektup yazmasını talep ettiniz mi?
7- Savcı Zekeriya Öz’ün söz konusu açıklamasında sözünü ettiği biçimde, halen süren “büyük rüşvet ve yolsuzluk operasyonu”nu durdurması için bu soruşturmayı yürüten savcı nezdinde girişimde bulunması için kendisinden bir talebiniz oldu mu?”

    Perşembe, 09 Ocak 2014 18:17

Bağlantılı Konular