“Yargıyla oynanmasını, kendilerine göre yargı, HSYK dizayn edilmesini kabul etmiyoruz”

İzmir Milletvekili Musa Çam, iktidarın yargıyla oynamasının, kendilerine göre Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) dizayn etmesinin kabul edilemez olduğunu söyledi.

Çam, TBMM’de İzmir’de Gezi Parkı olayları nedeniyle gözaltına alınan ve yaklaşık 8 aydır tutuklu bulunan gençlerin aileleriyle basın toplantısı düzenledi.

Tutuklanan gençlerin Gezi Parkı olaylarında protestolara katılarak slogan attıklarını, yalnızca demokratik haklarını kullandıklarını, ancak uzun süredir tutuklu olduklarını aktaran Çam, bu nedenle işlerini kaybettiklerini ve eğitimlerini sürdüremediklerini belirtti. Uzun tutukluluk süresinin bu gençlerin geleceklerine mal olduğuna işaret eden Çam, cezaevi koşullarını da eleştirdi.

Gezi Parkı olaylarında tutuklu sayısının en yüksek olduğu ilin İzmir olduğunu ifade eden ve İzmir’de tutuklanan gençlere farklı bir yaklaşım içinde olunduğunu belirten Çam, “Gezi Parkı tutukluları üzerinden İzmir terbiye edilmek istenmektedir. Bunu kınıyoruz” dedi.

Ellerinde tutuklu gençlerin fotoğraflarını taşıyan yakınları da söz alarak, haksız ve hukuksuz bir yaklaşımla karşı karşıya olduklarını söylediler.

Yakınlarının uluslararası hukuka dayanan demokratik haklarını kullandıkları gerekçesiyle uzun zamandır tutuklu olduklarını anlatan aileler, içinde bulundukları haksızlığın giderilmesini, gençlerin özgürlüklerine kavuşmasını istediler.

Çam, açıklamalarının ardından gazetecilerin sorusu üzerine HSYK’nın yapısında değişiklik yapan teklifi de değerlendirdi.

İktidarın yargıda yaptığı değişikliklerin şimdi bumerang gibi kendisini vurması nedeniyle yeni düzenlemelere gittiğini öne süren Çam, “Yargıyla oynanmasını, kendilerine göre yargı, HSYK dizayn edilmesini kabul etmiyoruz” dedi.

Anahtar Kelimeler
    Çarşamba, 08 Ocak 2014 18:09

Bağlantılı Konular